Dink davaları birleştirilmedi

Gazeteci Hrant Dink cinayetine ilişkin ana davanın görüldüğü İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, bu dava ile Albay Ali Öz'ün yargılandığı Trabzon'daki davanın birleştirilmesine gerek olmadığına karar verdi.

Haberler - Anadolu Ajansı 26.12.2013 - 11:11

Dink davaları birleştirilmedi

Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili davasının duruşmasına tutuksuz yargılanan dönemin İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz gelmedi.

Dink ailesinin avukatı Hakan Bakırcıoğlu ile Albay Öz'ün avukatı Ali Sürmen ise duruşmada hazır bulundu.

Mahkeme heyeti, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, Hrant Dink cinayetine ilişkin Yasin Hayal ve arkadaşlarının yargılandığı ana dava ile bu dava dosyasının birleştirilmesine yer olmadığına karar verdiğini aktardı.

Mahkeme heyeti, usul ve yasaya uygun olduğu için Yargıtay'ın bozma ilamına uyulmasına karar verdi.

Mahkeme, Hrant Dink cinayetine ilişkin Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen ve mahkemece karara bağlanan dava dosyasının temyiz için Yargıtay'dan döndükten sonra incelenmek için istendiğini anımsattı.

Mahkeme, bu konuda yazılan yazıya cevap gelmediğini belirtilerek, söz konusu dava dosyasının Yargıtay'daki temyiz incelemesinden döndükten sonra incelenmesi için duruşmayı erteledi.

Dink Cinayetine ilişkin, dönemin Trabzon Jandarma Komutanı Albay Ali Öz ve 7 asker hakkında Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesinde "görevi ihmal ve evrakta sahtecilik" suçundan dava açılmıştı.

Bu dava sürerken, Adalet Bakanlığının incelemesi sonucu Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde de Ali Öz'e aynı suçtan ikinci bir dava açıldı. Ancak Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi aynı suçtan iki dava olamayacağı gerekçesiyle davayı reddetmişti.

Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi ise Albay Ali Öz ve Yüzbaşı Metin Yıldız'a 6 ay, diğer 4 askere ise 4'er ay hapis cezası vermişti.

Dink ailesinin avukatlarının başvurusu üzerine Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi kararını görüşen Yargıtay ise davaların Ağır Ceza Mahkemesinde birleştirilmesi gerektiği halde davanın Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesince reddedilmesinin usule aykırı olduğunu belirterek, bu mahkemenin kararını bozmuştu.

Bu karar üzerine Albay Ali Öz'ün yeniden yargılanmasına başlanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...