Hrant Dink cinayetiyle ilgili davada Yargıtay 9. Ceza Dairesi, "cinayette suç örgütü var" dedi. Oybirliğiyle alınan kararda yerel mahkemenin aksine, Dink'in bir örgüt tarafından öldürüldüğüne hükmedildi.

Dink ailesinin avukatı Fethiye Çetin, kararı NTV’de değerlendirdi.

Çetin, cinayetle ilgili kamu görevlileri yargı önüne çıkmadan cinayetin çözülemeyeceğini belirterek, sadece kamu görevlileri değil cinayete hazırlık sürecinde karışmış birçok ismin de olduğunu ancak 2007 yılından bu yana bir ilerleme kaydedilmediğini söyledi.

Yargıtay'ın bugünkü kararını değerlendiren Çetin, "Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın tebliğnamesi açıklandığında ‘6 yıl öncesine döndük’ demiştim. Şimdi 6.5 yıl sonra başlangıçtaki noktadan birkaç adım daha gerideyiz. Dava, terör örgütü oldukları nitelemesiyle açılmıştı ama kararda suç işlemek amacıyla bir araya gelen silahlı örgüt deniyor" dedi.

Dink cinayetinin terör amacına uygun bir cinayet türü olduğunu kaydeden Çetin, cinayetin "kendilerinden farklı etnik ve dini grupların temel hak ve örgütlerini ortadan kaldırmaya dönük bir eylem" olduğunu ve planlanmış, organize bir yapı tarafından işlendiğini söyledi.'

'TUNCEL KARARI OLUMLU'
Çetin, Erhan Tuncel'le ilgili Yargıtay kararını yerel mahkemenin kararına göre olumlu bulduğunu ancak Yargıtay'ın Tuncel hakkında örgütün kurucusu ya da azmettiricisi değil üyesi tespitinde bulunduğunu belirtti.