'Dinleme cihazlarının denetiminde yetersiziz'

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'nin dinleme cihazlarının denetimi konusunda zayıf olduğunu kabul etmesi gerektiğini, gümrüklerde yeterli uzman olmadığını belirtti.

Anadolu Ajansı 07.01.2010 - 16:06

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşların yöneticilerinin de katılımıyla sektörde görev yapan bir grup basın mensubuyla sohbet toplantısında bir araya geldi.

Bakan Yıldırım, son dönemde ''yasa dışı telefon dinlemeleri'' tartışmaları ile toplumda bir rahatsızlık oluştuğunu dile getirerek, BTK bünyesindeki Piyasa Gözetim ve Denetimi Laboratuvarı ile hem tüketicinin korunması hem de bilgi güvenliği bakımından cihazların denetim altına alınması çalışmalarının sürdürüldüğünü belirtti.

Yıldırım, “Cihazların gerçek işlevlerinin ne olduğunu belirleyerek, ülkeye girişinde belirli kıstasları ve denetimleri geliştirmeyi amaçlıyoruz. Böylece de toplumda bilhassa son zamanlarda çok ciddi bir rahatsızlık oluşturan yasa dışı ve usulsüz dinleme ve takiplerin de önüne geçmeyi hedefliyoruz. Her türlü elektronik cihazın uluslararası standartlara, kendi alt yapımıza, sistemlerimize uygunluğunun ve bu cihazların beyan edilen amaçlara uygun kullanılıp kullanılmadığının belirlenmesi ciddi bir denetimle ortaya çıkar.

Dinleme cihazlarının denetimi konusunda zayıf olduğumuzu kabul etmek lazım. Gümrüklerimizde yeterli uzmanlarımız yok. Gümrükteki memurlar, ellerindeki gümrük tarife cetveline bakıyorlar, hangisine giriyorsa ona göre işlem yapıyorlar. Ama bu teknoloji çok hızlı geliştiği için hiçbirimizin ilk bakışta tanıyamadığı bir cihaz olabilir. Bunun için Piyasa Gözetim ve Denetim Laboratuvarı ve BTK'nın çok etkin şekilde çalışması gerekiyor.

Hem piyasa düzeninin bozulmaması hem kayıt dışı işlemlerin kontrol altına alınması hem de vatandaşın haber alma özgürlüğü, özel hayatın mahremiyeti gibi Anayasa ile teminat altına alınan hususların ihlal edilmemesi, bu konuda toplumda bir yanlış algılamanın da önüne geçilmesini hedefliyoruz” dedi.

Bu konunun, Ulaştırma, Sanayi ve Ticaret, gümrüklerden sorumlu Devlet Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığının müşterek çalışmasıyla yürütülmesi gerektiğini ifade eden Yıldırım, ''Cihazların denetimi için gümrüklerde bilişim uzmanlarının istihdam edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bunun için Gümrük Müsteşarlığına teklifte bulunacağız'' dedi.

Dinleme cihazlarının denetimine ilişkin bu bakanlıkların müşterek bir çalışma içerisinde olduğunu bildiren Yıldırım, hem kalite hem standartlara uygunluk hem de görev ve fonksiyonları bakımından bu cihazların tanımlamalara uygun olup olmadığının belirlenmesi gerektiğini vurguladı. Piyasadaki cihazların toplatılması gibi bir işlemin yapılamayacağını dile getiren Yıldırım, bundan sonra ithal edilecek cihazlar için yasal boşluğun giderileceğine işaret etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...