Dinlemeye izin verenler soruşturulacak

Danıştay, Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı, başkan yardımcıları ve başmüfettişlerine usulsüz dinleme iddialarıyla ilgili adli yönden ve disiplin yönünden işlem yapılmasının önünü açtı.

NTV Haber 13.01.2010 - 13:20

Eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu yargıçlara yönelik dinleme kararlarıyla ilgili; Teftiş Kurulu Başkanı, başkan yardımcıları ve başmüfettişler hakkında yaptırarak görevi kötüye kullanmak ve gördeviyle bağdaşmayacak işlem yapma suçlaması ile Yargıtay 1. Başkanlığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

İzne bağlı soruşturmaya Adalet Bakanlığı izin vermedi. Bakanlığın izin vermemesine ilişkin kararı kaldıran Danıştay Teftiş Kurulu’nun görev suçları ile ilgili dinlme kararı aldıramayacağına hükmetti.

Kararın kesinleşmesi durumunda; Teftiş Kurulu Başkanı, başkan yardımcıları ve başmüfettişleri ile ilgili usulsüz dinleme iddialarıyla ilgili adli yönden ve disiplin yönünden işlem yapılması gündeme gelecek.

Danıştayın bu kararı uyarınca Teftiş Kurulu Başkanı ve dinleme kararlarında imzası olan bürokratlarla ilgili Yargıtay 1. Başkanlığı ve Yüksek Disiplin Kurulu soruşturma yürütecek.

Danıştay geçtiğimiz günlerde yargıçların dinlenmesine olanak sağlayan bakanlık yönetmeliğinin de yürütmesini durdurmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...