Dinozorları boğaz enfeksiyonu mu yok etti?

T-Rex dinozorlar, bir parazitin yol açtığı boğaz ve ağız enfeksiyonu yüzünden açlıktan ölmüş olabilir.

30.09.2009 - 13:13

Dinozorları boğaz enfeksiyonu mu yok etti?

Çok iri cüsseli, iki ayak üzerinde yürüyen, etobur dinozor türü Tyrannosaurus Rex (T-rex) bir boğaz enfeksiyonu yüzünden yeryüzünden silinmiş olabilir. Enfeksiyona bugün kuşları da etkileyen bir parazitin yol açmış olabileceği üzerinde duruluyor.

Avustralyalı ve Amerikalı bilim adamları, Chicago'daki Field Museum'da sergilenen "Sue" adı verilen en iyi korunmuş, en büyük T-rex fosili de dahil toplam 6 dinozor fosili üzerinde araştırma yaptı. Ekip, fosilin çenesindeki büyük boşlukların sanılanın aksine başka bir dinozorla kavgadan değil, bir parazitten kaynaklandığı sonucuna vardı.

Bu parazitin yol açtığı hastalığın bugün bile şahin gibi kuşların alt gagasında ciddi doku bozulmalarına yol açabildiği belirtildi. Bilim adamları dinozorun gırtlak ve ağzında ciddi enfeksiyona yol açan hastalığın, 12 metreden uzun ve 7 ton gelen Sue'nun açlıktan ölmesine neden olduğunu düşünüyor.

Günümüzden 65 milyon yıl öncesine kadar yaşadığı sanılan bu dinozorlara ait fosiller, sadece T-rex'lerin bu parazitten etkilendiğini gösteriyor. Dinozorların yeryüzünden silinmesine bu enfeksiyonların yol açmış olabileceğini düşünen paleontologlar şimdi hastalığın nedenini ve parazitin T-rex'ler arasında nasıl yayıldığını bulmaya çalışacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...