Dış basın: PKK tırmandırıyor!

Hakkari'de askerleri hedef alan kanlı PKK saldırısı dış basında "saldırılarda tırmanış" şeklinde yorumlandı.

Haberler 20.06.2010 - 11:58

Dış basın: PKK tırmandırıyor!

Kanlı PKK saldırısı dış basında yer buldu. Saldırıya ait detayları aktaran İngiliz Independent gazetesinin internet sitesinde, “Kürt militanların son aylarda saldırılarını arttırması, hükümetin dünyanın en uzun süren gerilla savaşlarından birini bitirme çabalarını baltalıyor” denildi. ABD’nin PKK’ya karşı ordusuyla istihbarat paylaşımı yaptığını aktaran gazete, bu son olayda ise istihbaratta yetersizlik olabileceği, Türk tarafında bu konuda şüpheler oluştuğu belirtildi.


Independent’ın uzun haberinde PKK için, “kentlerdeki bombalamalarla sivilleri öldüren, öğretmen, mühendis ve din adamı olarak çalışan devlet görevlilerine saldıran bir örgüt olduğu için Batı tarafından terörist olarak ilan edildi” ifadeleri kullanıldı.

İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin internet sitesindeki haberdeyse, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın “PKK yol edilinceye kadar mücadelemiz sürecek’ sözleri öne çıkarıldı. Türk Ordusu’nın PKK ile girdiği çatışmalarda son zamanlarda hızlı bir tırmanış olduğu belrtilen haberde, BBC İstanbul muhabiri Jonathan Head’in “PKK saldırısı, Kürt sorununda zaten istim kaybetmekte olan çözüm yaklaşımlarını öldürdü” görüşüne yer verildi.

New York Times gazetesinin haberinde, Mart’tan bu yana meydana gelen operasyon ve çatıışmalarda 130 teröristin öldürüldüğü belirtildi. Başbakan Erdoğan’ın silah lobilerini suçlayan ifadelerine yer verilen yazı, Cumhurbaşkanı Gül’ün “Terör örgütünün en büyük korkusu gerçek demokrasidir” sözleriyle bitirildi.

Fransız Le Monde gazetesindeyse PKK’nın saldırılarını büyük kentlere taşıyacağı tehdidi ön plana çıkarıldı. AFP’ye PKK adına açıklama yapan Ahmet Denis’in “Türkiye bizi savaşa sürüklüyor” iddiasına yer veren gazete, Başbakan Erdoğan’ın ise “Güneydoğu'daki sorunun çözümünü sabote ediyorlar” yönündeki ifadelerini aktardı. LeMonde “Son saldırı Tümgeneral Fahri Kır’ın PKK’nın saldırılarını tırmandıracağı uyarısından kısa süre sonra geldi” yorumunu yaptı.

Sayfa Yükleniyor...