Discovery 12 Mart'ta fırlatılacak

ABD Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), daha önce birkaç kez ertelenen uzay mekiği Discovery'nin 12 Mart'ta fırlatılmasının planlandığı bildirildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 26.02.2009 - 10:33

Discovery 12 Mart'ta fırlatılacak

NASA'nın uzay mekiğiyle ilgili birim yetkilileri, son olarak 12 Şubatta fırlatılacakken gaz valfı (supap) sorunları nedeniyle fırlatılışı ertelenen mekiğin 12 Martt'ta yolculamayı ümit ettiklerini söyledi.

Yetkililer, mekiğin 13 veya 14 Martta da fırlatılamaması durumunda Rusya'nın nisan ayında yörüngedeki Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (UUİ) yeni personelini taşıyacak Soyuz roketinin fırlatılmasını beklemek zorunda kalacaklarını kaydetti.

NASA'nın uzay mekiğini fırlatmasıyla ilgili gecikme, mekiğin hidrojen gazı valflarındaki sorunlardan kaynaklanıyor. Söz konusu valflardan biri geçen kasım ayında Endeavur'un fırlatılması sırasında kırılmıştı.

Discovery'deki 3 valf, ilgili mühendislerin kırılmaya karşı daha dayanıklı olacağını öngördüğü yenileriyle değiştirildi.

NASA'nın gelecek hafta, mekiğin fırlatılmasından önce tüm hazırlık ve çalışmaları tekrar gözden geçirmesi bekleniyor.

UUİ'nin güneş paneli ayarı için yörüngeye gönderilmesi amaçlanan Discovery'nin fırlatılması daha önce 4 kez ertelenmişti.

Sayfa Yükleniyor...