Discovery UUİ'ye kenetlendi

Toplam 13 gün uzayda olacak Discovery, Uluslararası Uzay İstasyonu'na kenetlendi.

Anadolu Ajansı 18.03.2009 - 09:37

Discovery UUİ'ye kenetlendi

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) tarafından gönderilen Discovery uzay mekiğinin Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaştığı ve Avusturya üzerinde, yerden 350 kilometre yüksekte istasyonla başarılı bir kenetlenmenin gerçekleştirildiği bildirildi.

Yetkililer, kilitlenmeden önce istasyondaki astronotların fotoğraf çekmesi için mekiğin kendi çevresinde 360 derece döndüğünü belirterek, mekiğin dış yüzeyinde sorun olup olmadığını incelenmesi amacıyla çekilen fotoğrafların 200 kadarının hemen dünyaya (NASA'ya) gönderildiğini, bunun 2003'deki Colombia mekiğinin uğradığı felaket sonrası standart prosedür olduğunu kaydetti.

Discovery'nin getirdiği 4'üncü ve son çiftli güneş panelinin UUİ'ye bu hafta sonuna kadar takılması planlanıyor. Halen 4'ü bir tarafta, 2'si diğer tarafta olmak üzere 6 güneş paneli bulunan UUİ için gerekli enerji, yeni panellerin de takılmasıyla toplam 8 güneş panelinden üretilecek.

36'ncı uçuşunu gerçekleştiren Discovery, 3 kişilik mürettebatın bulunduğu UUİ istasyonuna ayrıca idrarı içme suyuna dönüştüren su arıtma sistemi parçaları da götürüyor.

Toplam 13 gün uzayda olacak ve bunun 8 gününü UUİ ile kilitli olarak geçirecek olan Discovery'nin mürettebatı, bu süre içinde 3 uzay yürüyüşü yapacak.

Discovery'nin, UUİ'ye yeni mürettebatını getirecek olan Rus uzay aracının gelişinden önce istasyondan ayrılması gerekiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...