Amerikan Havacılık ve Uzay Kurumu'ndan (NASA) yapılan açıklamada, Discovery uzay mekiğinin fırlatma işleminin, dış yakıt tankının doldurulması sırasında hidrojen kaçağı olduğunun farkedilmesi üzerine ertelendiği belirtildi.

100 tankerlik (2 bin ton) hidrojen-oksijen taşıyan yakıt tankları valflarında iki aydır süren sorunu giderilen Discovery, Cape Canaveral'dan 12 Mart gecesi TSİ 03.20'de fırlatılacaktı.

Fırlatıldıktan sonra Uluslararası Uzay İstasyonu ile kenetleneceği açıklanan mekiğin mürettebattı, uzay yürüyüşüne çıkmayı ve istasyonun güneş panelleriyle ilgili bir dizi çalışma yapmayı planlıyordu.

Lee Archambault komutası altında uzaya gidecek olan Discovery ekibinde Dominic Antonelli, Japon Koichi Wakata, Steven Swanson, Richard Arnold, Joseph Acaba ve John Phillips bulunuyordu.

NASA yetkilisi Mike Leinbach, düzenlediği basın toplantısında, mekiğin 3 gün sonra da fırlatılabileceğini, yetişmezse fırlatışın en geç 17 Mart Salı günü yapılmasını planladıklarını söyledi.

"Nasıl bir kaçak olduğunu 12 Mart öğleden sonraya kadar bilemeyeceğiz" diye konuşan Leinbach, mühendislerin dev yakıt tankı boşaltılana kadar kaçağın bulunduğu bölgeye erişemeyeceğini ve şüphelendikleri valfin yerinden sökülmesinin gerekebileceğini anlattı.

Sorunun yüzde 99,9 mekiğin yakıt tankında değil, yerdeki teçhizatta olduğunu belirten Leinbach, mühendis ve teknisyenlerin kaçağın yerini hızla tespit etmesi durumunda mekiğin 15 Mart Pazar günü ya da 17 Mart Salı günü fırlatılabileceğini kaydetti.