Discovery'nin UUİ ile kenetlenmesi için engel yok

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu'na çarpma riski bulunan uydu parçasının uzaklaştığını ve Discovery uzay mekiğinin İstasyon ile kenetlenmesini tehdit etmediğini bildirdi.

Anadolu Ajansı 17.03.2009 - 13:28

Discovery'nin UUİ ile kenetlenmesi için engel yok

NASA yaptığı açıklamada, yerdeki Amerikan ve Rus ekiplerinin gün içinde dikkatle izlediğini açıkladığı uydu parçasının UUİ'den uzaklaştığını belirterek, kenetlenme sırasında bu başıboş parçadan kaçınmak için UUİ'nin manevra yapmasına ve yörünge seviyesinde değişikliğe gerek kalmadığını kaydetti.

10 cm uzunluğundaki bu parçanın 1981'de fırlatıldıktan sonra parçalanan Rus Kosmos 1275 uydusuna ait olduğunu belirten NASA, tehlikenin geçmesinin ardından 350 km irtifada bulunan UUİ ile Discovery uzay mekiğinin bugün TSİ 23.13'te kenetlenmesinin öngörüldüğünü bildirdi.

7 kişilik mürettebatı bulunan mekik, UUİ için 4. ve son güneş paneli setini taşıyor.

36. uçuşunu yapan Discovery, ayrıca idrarı içme suyuna dönüştüren su arıtma sisteminin yeni parçalarını götürüyor.

Ertelemeler yüzünden Discovery'nin seyahati bir gün kısaltılırken, astronotların yapacağı uzay yürüyüşünün sayısı da 4'ten 3'e indirilmişti.

Yörüngede 13 gün kalması planlanan Discovery'nin, UUİ'ye yeni mürettebatını götürecek Rus Soyuz uzay aracının fırlatılmasından önce UUİ'den dönmesi gerekiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...