Dişi maymunların gücü

Güney Afrika'daki Loskop Dam Doğa Koruma Alanı'nda yaşayan maymunlar üzerinde araştırma yapan bilim insanları, şaşırtıcı bir sonuç elde ettiler.

18.03.2010 - 09:30

Dişi maymunların gücü

Araştırmada, maymunların kendilerine gösterilen bir hareketi öğrenme yetenekleri ölçüldü.

Sonuç; eğer hareketi gösteren dişi bir maymunsa diğer maymunlar bu hareketi erkek maymunun göstermesine oranla daha çabuk öğreniyorlardı.

Biyolog Erica van de Waal, bu araştırmayı altı farklı maymun grubu üzerinde yaptı.

Maymunlara içi meyve dolu kutular verdiler. Kutuların nasıl açılıp kapatılacağını önce seçtikleri dört maymuna öğrettiler.  Ardından bu dört maymun diğer maymun gruplarına kutuların nasıl açılacağını gösterdiler. Bu sayede kutunun içindeki meyve ödülünü de alıyorlardı.

Sonuçta seyirci maymunların dişi maymunlardan çok daha kolay öğrendikleri ortaya çıktı.

Biyolog van de Waal, "Maymunların dünyasında dişiler, topluluğun temel bireyleri olarak kabul ediliyorlar. Onların yiyecek kaynakları konusundaki bilgileri daha fazla. Bu da onlara toplum içinde daha yüksek bir konum sağlıyor. Bu araştırma sırasında elde ettiğimiz sonuçlar, primatların nasıl öğrendikleri ile ilgili ilk veri tabanını oluşturuyor. Ancak biz bu araştırmayı doğal ortamlarında yaşayan maymunlar üzerinde yapmadık henüz. Vahşi doğada yaşayan maymunların bu araştırmada ne tepki vereceklerini merak ediyorum." dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...