Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AA'ya gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Henüz iş işten geçmiş değil, Barzani yönetimi adım atabilir. Barzani yönetimi süreci durdurduğunu açıklayabilir. Bu Bağdat ve bizimle ilişkileri normalleştirir. KDP temsilcisini gönderdik, televizyon kanallarını uygudan çıkardık, uçuşları durdurduk.

Bundan sonra atacağımız adımlar Bağdat yönetiminin bizden taleplerine ve onların atacağı adımlara bağlı. Sınır kapılarını biz kontrol ediyoruz ama sınır kapılarının diğer tarafını IKBY kontrol ediyor. Buralarda kontrol merkezi yönetimde olmalı. 

Kapıların diğer tarafının kontrolünü almak istiyor merkezi yönetim. Bizim anlaşmalarımız da merkezi yönetimle IKBY ile değil. Ovacık kapısının açılması teknik olarak mümkün ama sınırın öbür tarafındaki koridoru kim oluşturacak, güvenliği kim sağlayacak. Tabii ki Irak yönetiminin yapması gerek.

Umarım bu hatadan dönülür. Aksi takdirde aldığımız kararlar var, Meclis'ten geçen tezkere var. Atacağımız adımlar Bağdat'la eşgüdümlü olacak. Referandum yapınca masada güçlü olacaklarını düşündüler ama öyle olmadı. Bütün dünya karşı çıktı. Bu hatadan dönerlerse ilişkilerimizi sürdürüz, geçmişte nasıl davrandıysak yine öyle davranırız.

İran ile bizim aramızda bir mekanizma var. Adeta ortak Bakanlar Kurulu şeklinde gerçekleşiyor. İran'a bu toplantımızı gerçekleştirmek için gidiyoruz. İran ile Astana süreci var birlikte yürüttüğümüz. İran'ın bazı politikalarını Suriye ve Irak konusunda desteklemediğimizi başından beri söylüyoruz. İran bizim komşumuzdur.

İran'ın dışlanması ve köşeye sıkıştırılması veya bir ülke istiyor diye İran'ın tamamen ortadan kaldırılması çok ciddi, vahim bir hatadır. Bu ziyarette Irak meselesi ve referandum gündemde olacak. Terörle mücadele gündemde olacaktır. İran da tehdit altındadır. (Suriye'de) Bir terör kantonunun oluşmasına müsaade etmeyiz. Sınırımızın hemen diğer tarafında bir terör koridoru bizim için risktir."