Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan NATO'ya terörle mücadele mesajı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, hazırlanan yeni stratejik konsepte ilişkin NATO'ya ''Terörün her türü ile mücadele edilmesine yönelik kararlılık yer almalıdır'' diyerek mesaj verdi. Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya heyetleriyle Ankara'da yapılan görüşmenin ayrıntılarını paylaşırken, "Somut adımlar bekliyoruz" dedi.

Haberler 27.05.2022 - 17:42

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan NATO'ya terörle mücadele mesajı

Son dakika haberi! 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, -Romanya-Polonya Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı'nın ardından ortak basın toplantısında konuştu. 

NATO'da hazırlanan yeni stratejik konsept hakkında konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ''Terörün her türü ile mücadele edilmesine yönelik kararlılık yeni stratejik konseptte yer almalıdır'' dedi. 

ve heyetleriyle Ankara'da yapılan görüşmenin ayrıntılarına ilişkin de ''Bizim talebimiz gayet net, teröre destek kesilmeli. Somut adımlar bekliyoruz'' diyen Çavuşoğlu, herkesin Türkiye'nin endişelerini anladığını belirtti ve şöyle konuştu:

''Yazılı belge herkesle paylaşıldı. Heyetler bu belgeleri alıp ülkelerine döndüler. Türkiye'yi ikna ederiz gibi bir yaklaşım doğru olmadı. Bize somut adımlar lazım. NATO'nun açık kapı politikasını her zaman destekledik ancak Türkiye'nin iki ülkenin üyeliği ile ilgili koyduğu tavrın sebebi bu ülkelerin terör örgütleriyle ilişkileridir'' 

BAE DIŞİŞLERİ BAKANI İLE GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed Al Nahyan ile bir araya geldi.

"İlişkilerimizi tüm boyutlarıyla değerlendirdik" diyen Çavuşoğlu, "Ticaret, tarım ve turizmde ilişkilerimizi ilerleteceğiz" diye konuştu. 

"Birleşik Arap Emirlikleri'nin yatırımları artıyor" şeklinde konuşan Dışişleri Bakanı, "Kapsamlı ticaret anlaşması yıl bitmeden imzalanacak" ifadelerini kullandı. 

'MISIR İLE İLERİ ADIMLAR ATACAĞIZ'

"Eski görüş ayrılıklarının faydası olmadığını gördük. Görüş ayrılığımız olan ülkelerle normalleşiyoruz" diyen Çavuşoğlu, "Mısır ile ileri adımlar atacağız" şeklinde konuştu. 

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed Al Nahyan ise, "Ticaretin yanı sıra enerjide işbirliği de önemli" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...