Dışişleri de Kürt açılımında devrede

Dışişleri Bakanlığı, Kürt açımının uluslararası boyutları konusunda İçişleri Bakanlığı'nın bilgilendirildiğini açıkladı.

Anadolu Ajansı 05.08.2009 - 14:16

Dışişleri Bakanlığı’nın haftalık basın toplantısında "hükümetin Kürt açılımına, Dışişleri Bakanlığının ne gibi bir katkı getirdiği" sorusunu yanıtlayan Burak Özügergin şunları söyledi:

"İçişleri Bakanlığımız tarafından yürütülen bu konunun uluslararası boyutları hakkında Bakanlığımızın görüşlerine başvurulmuştur. Bakanlığımız da bu konudaki katkı ve değerlendirmelerini İçişleri Bakanlığımızla paylaşmıştır. Bu aşamada ancak bu kadarını söyleyebiliyorum."

MAHMUR KAMPI
Sözcü Özügergin, Mahmur Kampı'nın boşaltılmasıyla ilgili soru üzerine de, 28 Temmuz’da Ankara'da Türkiye, ABD ve Irak'ın katılımıyla üçlü bir ana komite toplantısı yapıldığını ve Mahmur Kampı konusunun da burada ele alındığını hatırlattı.

Konunun Türkiye açısından hem insani hem de güvenlik boyutu bulunduğunu belirten Özügergin, "Bu boyutlar gözetilerek alınması gereken tedbirler ve atılması gereken adımlar o toplantıda görüşüldü. Ayrıca Irak makamları ile de görüşmelerimiz sürüyor" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...