Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

"The Guardian gazetesinin bugünkü sayısında Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek ve beraberindeki heyetin 2009 yılında G-20 toplantısı vesilesiyle İngiltere'yi ziyaretleri sırasında telefonlarının dinlendiğine ilişkin yer alan haberde dile getirilen iddialar kaygı vericidir."

"Sözkonusu haberde yer verilen iddialarda en ufak bir doğruluk payı bulunması halinde bunun öncelikle ilgili ülke açısından bir skandal teşkil edeceği aşikârdır. Uluslararası işbirliğinde karşılıklı güven, saygı ve şeffaflığın esas olması gereken bir ortamda, haberin doğru olması halinde, müttefik bir ülkenin böyle bir hareketinin kabul edilemez bulunacağı açıktır. Bu konuda İngiliz makamlarının resmi ve tatmin edici bir açıklama sunması beklenmektedir. Nitekim bu konuda gerekli diplomatik girişimler yapılmıştır."

ŞİMŞEK: GEREKEN YAPILACAKTIR
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de, İngiliz gazetesi The Guardian’ın iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Dışişleri ile temas halindeyiz. Konuyu araştırıyorlar. Bu iddialar doğru çıkarsa en sert şekilde kınanacak ve gereken yapılacaktır" dedi.

İngiliz Guardian gazetesi, 2009 yılında yapılan G20 zirvesinde, aralarında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in de bulunduğu bütün katılımcıların telefon ve maillerinin, İngiliz istihbarat örgütü "Devlet İletişim Birimi" tarafından izlendiğini yazmıştı.

Guardian'ın haberinde, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'le birlikte beraberindeki 15 kişilik heyet de zirve boyunca operasyonun hedefindeydi.

Gazete, izleme takibine ilişkin şu bilgileri aktarmıştı:

- Zirveye katılanların kullanacağı internet kafeleri oluşturuldu. Kafedeki bilgisayarlara özel programlar yüklenerek,mailler ve yazışmalar takip edildi.

- Katılımcıların kullandığı akıllı telefonların güvenliği geçilerek, görüşme ve mail trafikleri izlendi.

- 45 analiz uzmanı, zirveye katılanların görüşmelerini ve maillerini "canlı" olarak takip etti. Bu bilgiler İngiliz bakanlara verildi.

Haberde, Rus lider Medyedev'in Moskova ile görüşmelerinin de zirve sırasında takip edildiği belirtildi.