Dışişleri Bakanlığı, Irak Başbakanı Maliki'ye, Türkiye'ye yönelik sözleri nedeniyle tepki gösterdi.

Bakanlık açıklamasında, "Irak Başbakanı Türk halkının beklentileri ile ilgili hayali tespitlerde bulunmak yerine önerilere kulak vermeli" denildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle:

"Irak Başbakanlık internet sitesinde önceki gece (21 Kasım) yayınlanan bir basın açıklamasında, Sayın Başbakanımızın aynı gün Pakistan’a hareketi öncesinde yaptığı basın toplantısında Irak’taki son gelişmelere ilişkin dile getirdiği samimi endişeler hakkında bazı hezeyanlara yer verildiği görülmüştür.

Sözkonusu açıklama, Irak Başbakanlığı’nın, en hafif tabiriyle, gerçeklik duygusundan koparak Irak’taki durumla ülkemizdeki durumu karıştırdığını göstermektedir.

Sayın Başbakanımızın, sadece Irak halkının esenliğini düşünerek dile getirdiği haklı endişelerin, Irak Başbakanı tarafından ülkemize yönelik mesnetsiz iddialar ortaya atmak için dayanak yapılmasını şiddetle reddediyoruz.

Irak Başbakanının, Türk halkının beklentileriyle ilgili hayali tespitlerde bulunmak yerine, öncelikle ülkesindeki durum hakkında, Irak siyasi partileri tarafından da gündeme getirilen kaygıları dikkate almasını, ülkesinde gerginliği tırmandıran politikalardan vazgeçerek tüm Irak halkını kucaklayacak bir yaklaşım benimsemesini ve mesnetsiz suçlamalarla cevap vermeye kalkışmak yerine, bu konudaki önerilere samimiyetle kulak vermesini tavsiye ederiz.

Komşumuz Irak ile ikili ilişkilerimizi her alanda geliştirip güçlendirme yönündeki irademiz tamdır. Bu iradeye sahip olduğunu eylem ve söylemleriyle ispatlaması gereken taraf ise Maliki Başbakanlığı’ndaki Irak Hükümetidir. Bu yapıldığı takdirde, Türkiye-Irak ilişkilerinin geliştirilmesinin önünde hiçbir engel kalmayacaktır."

'İÇ SAVAŞ ENDİŞESİ TAŞIDIK'
Başbakan Erdoğan, çarşamba günü Pakistan'a hareketinden önce bir soru üzerine, Irak'ta merkezi hükümet ile bölgesel yönetim arasında yaşanan gerilimle ilgili baştan beri iç savaş endişesi yaşadıklarını ve bunun yavaş yavaş olmaya başladığını ifade etmişti.

Erdoğan, şunları kaydetti.

''Baştan beri korkumuzdu, endişemizdi; yani burada bir iç savaşa rejim bu işi götürmek, taşımak istiyor. Bunu Allah göstermesin bir mezhep savaşına taşıyabilirler endişesini hep taşıdık. Şu anda bu korkulanlar yavaş yavaş olmaya başladı. Bu bizi endişeye sevk ediyor. Bu aynı zamanda bir petrol kavgası da olabilir yani onu tahrik ve teşvik eden aynı zamanda o da olabilir. Niye? Çünkü 'sen bize elindeki petrolden merkezi hükümetin bilgisi haberi olmadan satış yapıyorsun' havasında merkezi yönetim kendisini böyle göstererek, bunu bahane ederek burada böyle bir saldırının içerisine giriyor ama işin altında çok daha farklı nedenler yatmaktadır. Şu andaki Irak'ın merkezi rejimi sıkıntıların içerisindedir. Dolayısıyla burada gerek Kürtlerin, gerek Türkmenlerin, gerek Arapların belli bir dayanışma içerisinde olması Maliki yönetimini bir sıkıntıya sokacaktır."

'PETROL SAVAŞINA İZİN VERMEYİZ'
Bu sözler üzerine Irak Başbakanlığı resmi internet sitesinden bir açıklama yapılarak, Erdoğan'ın sözlerini kehanet diyerek eleştirdi, "Petrol savaşına Irak Merkezi Hükümeti izin vermeyecektir" dedi.