DİSK Başkanı Çelebi'ye silahlı saldırı

DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, sendikadaki makam odasında silahlı saldırıya uğradı. Ayağından yaralanan Çelebi'nin hayati tehlikesi bulunmuyor.

05.10.2009 - 15:10

DİSK Başkanı Çelebi'ye silahlı saldırı

Şişli ilçesinde bulunan DİSK Genel Merkezi'ne gelen 50 yaşlarındaki Rıza Tunçbilek isimli bir kişi, görüşmek için sendikanın başkanı Süleyman Çelebi'nin odasına girdi.


Silahını çeken zanlı Çelebi'ye bir kaç kez ateş etti. Florance Nightingale Hastanesi'ne kaldırılan DİSK Başkanı Çelebi'nin ayağına birkaç kurşun isabet etti.

Saldırının ardından sendika üyeleri, zanlıya müdahale ederek etkisiz hale getirdi. Olay yerine gelen polis, zanlıyı gözaltına aldı.

GÜLER: SİYASİ DEĞİL
Olay yerine gelen İstanbul Valisi Muammer Güler ve İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, olay yerine gelerek incelemede bulundu.

Vali Güler, şunları söyledi: “Elbette bir sendika başkanına makamında silahlı bir saldırıda bulunulmuş olması son derece üzüntü verici, şiddetle kınıyoruz. Rıza Tunçbilek isimli 1950 Üsküp doğumlu bir şahıs. Ancak kendisini daha önce tanıdığı bir kaç defa daha o sendikaya gidip gelip kendisi ile görüştüğünü biliniyor. Sendikaya geldiğinde Genel Başkan’la görüşmek istediğini söylemiş, 7. kata alınmış. Ruhsatsız bir silahı, iki şarjörün dolu olduğu ve beraberinde ayrıca 37 merminin de olduğunu tespit ettik. Ayağına bir şarjör boşatmış. Beş mermi çıkışı var. 2-3 tanesinin isabet ettiği görülüyor.”

Olayın nedeninin araştırıldığını belirten Güler, “Bir siyasi sebep olmadığı görülüyor. Alacak verecek meselesi olduğuna yönelik bir bilgi yok. Olayın nedeni araştırılıyor” diye konuştu.

Vali Güler, “Arkadaşı olduğu belirtiliyor. Tayfun Bey zanlıyı daha önce gördüğünü söyledi. Akli dengesiyle ilgili görünürde bir şey yok” dedi.

Emniyet Genel Müdürü Hüseyin Çapkın ise geçmiş olsun dileyerek, “Koruma polisi ile birlikte sanığı yakalamışlar ve etkisiz hale getirilmiştir” dedi.


Bu arada, zanlı Rıza Tunçbilek'in uyuşturucu madde bulundurmaktan emniyette kaydı olduğu öğrenildi.

BAŞHEKİM: MERAK EDİLECEK BİR ŞEY YOK
Süleyman Çelebi'nin sağlık durumuyla ilgili bilgi veren Florance Nightingale Hastanesi Başhekimi Mücahit Atmanoğlu, “Süleyman, bugün genel merkezde bir saldırıya uğramış, bacaklarına birkaç kurşun girmiş. İki tane kurşun halen bilekte bulunuyor. Bir iki kemikte kırık var. Hayati hiçbir bir problemi yok. Merak edilecek bir şey yok. Bir kaç gün benim misafirim olacak“ dedi.

DİSK Başkanı Süleyman Çelebi ameliyata alındı.

'ALACAK MESELESİ OLAMAZ'
Zanlı Tunçbilek'in ilk ifadesinde “Alacağım vardı. Ödemediği için saldırıyı gerçekleştirdim” dediği iddia edildi.

Ancak DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, yaptığı açıklamada, saldırının para yüzünden yapıldığı şeklindeki iddiaları yalanladı.

Tayfun Görgün, hastane önünde yaptığı açıklamada, DİSK'e her gün yüzlerce kişinin geldiğini, içeri girmenin bir prosedür gerektirmediğini söyledi.

Görgün, ''Saldırgan bir katil mi, yoksa bunun bir tertip mi olup olmadığını bilmiyoruz. Saldırının alacak verecek meselesi ya da şahsi olma ihtimali yok.  Şahsi bir mesele olduğunu düşünmüyorum. Arkadaşlık diye bir şey yok. Sadece mahalleden eski arkadaş oldukları söyleniyor'' diye konuştu.

MAGAZİNLEŞTİRİLMEMELİ
Saldırı nedenin ortaya çıkartılmasını istediklerini belirten Görgün, şunları söyledi:

''Biz DİSK olarak, kamuoyunun bütün açıklığıyla herşeyi öğrenmesinden yanayız, ama öte yandan da Türkiye'de alışıla gelmiş bir biçimde olayların magazinsel yanının öne çıkarılmasını doğru bulmayan bir örgütüz. Olayın gerçek nedeni de o zaman açığa çıkmıyor. Diğer teferruatlar orada önemli. Önemli olan şudur; amacının ne olduğunu bilemediğimiz bir saldırıyla karşı karşıya kalmıştır DİSK Genel Başkanı. Bu saldırı çok vahimdir. Saldırgan yakalanmıştır ve sorgusu sürmektedir. Bizler olayın takipçisiyiz. Olayın arkasında başka sebep var mı? Ne oldu, kimler tarafından tezgahlandı? Bu konunun da açığa kavuşmasını istiyoruz.''

DİSK'in eski Genel Başkanı Kemal Türker, 1980 yılında düzenlenen bir saldırı sonucu yaşamını yitirmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...