DİSK de İsrail'in saldırısını protesto etti

DİSK üyeleri, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısını protesto etti.

Anadolu Ajansı 01.06.2010 - 12:28

DİSK de İsrail'in saldırısını protesto etti

Levent Metro durağında toplanan sendika üyeleri, ellerinde Türkiye ve Filistin bayraklarıyla ''Filistin halkı yalnız değildir'', ''Katil İsrail Ortadoğu'dan defol'' sloganları atarak İsrail Başkonsolosluğu önüne kadar yürüdü.

Burada, grup adına açıklama yapan DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, İsrail'in, sınır, ilke, hukuk ve kural tanımayan saldırılarına bir yenisini daha ekleyerek saldırganlığını sürdürdüğünü söyledi.

İnsani yardım amacıyla Gazze'ye yardım taşıyan ''Mavi Marmara'' gemisiyle diğer 5 gemilik filonun, dün sabaha karşı, İsrail askerlerinin insanlık dışı saldırısına muhatap kaldığını belirten Görgün, şunları kaydetti:

''Hiçbir neden, insani yardım amacıyla yola çıkan sivil insanlara yönelik bu katliamı mazur gösteremez. İsrail'in bu saldırısı sonrasında Ortadoğu'da barış umutlarının bütünüyle ortadan kalkması ve çatışmanın bütün bir Ortadoğu'ya ve hatta Türkiye'ye yayılması tehlikesi kaygı vericidir. Filistin sorununun çözümü, Birleşmiş Milletler kararları doğrultusunda, İsrail işgalinin sona ermesi ve askerin geri çekilmesi, egemen Filistin Devleti'nin varlığının kabul edilmesinden geçmektedir.

Gazze'ye uygulanan ambargo, hemen kaldırılmalı ve insani yardımın en geniş ölçülerde hemen ulaştırılması uluslararası düzeyde güvence altına alınmalıdır. İsrail Devleti'ne karşı uluslararası boyutta etkili yaptırımlar gündeme getirilmeli, olayın sorumluları açığa çıkartılarak, uluslararası düzeyde mahkum edilmelidir.''

Görgün, DİSK'in başta Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) ve Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) olmak üzere, uluslararası sendikal harekete acil çağrıda bulunarak, üye sendikaların hükümetleri üzerinde baskı kurmasını, böylelikle İsrail'in yaptığı bu insanlık dışı saldırıyı kınamalarını ve insani yardımların güvenli bir biçimde yerlerine ulaştırılması amacıyla uyarı grevinde bulunmaları için başvuru yaptığını belirtti.

Basın açıklamasının ardından İsrail ve ABD bayraklarını yakan sendika üyeleri, bir süre sloganlar attıktan sonra dağıldı.

Öte yandan, çeşitli grupların İsrail Başkonsolosluğu önündeki protestoları devam ediyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...