DİSK'in anayasa taslağı yolda

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, 'Türkiye'nin en iyi anayasacılarıyla' hazırladıkları taslağı, 1 Haziran'da açıklayacaklarını söyledi.

14.05.2009 - 19:42

DİSK'in anayasa taslağı yolda

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Türkiye'nin en iyi anayasacıları ile 1.5 yıldır yaptıkları çalışmaların sürdüğünü ve toplumsal mutabakatı arayan bir anayasa taslağını 1 Haziran'da kamuoyuna açıklayacaklarını söyledi.

Çelebi, ziyaret amacıyla geldiği CHP Tekirdağ İl Başkanlığı binasında bir basın toplantısı düzenledi.

Topalntıda anayasa tartışmalarına değinen Çelebi, bu konudaki görüşlerinin çok net ve açık olduğunu dile getirerek, ''12 Eylül Anayasası'ndan kurtulmak lazım. Ama böyle kendilerine yönelik, kendi alanlarını genişleten, makyaj değil, gerçekten toplumun eşit, adil, özgür, örgütlenme özgürlüğünün de içinde yer aldığı temel insan haklarının gerçekten içinde yer aldığı bir anayasa değişikliğine bütünüyle ihtiyaç var'' dedi.

Birtakım makyaj değişiklikleriyle kendi yazıp çizdiği, kendisinin daralttığı bir anayasa değil, kurumsal mutabakat zemininde bir anayasa değişikliğine ihtiyaç olduğunu kendilerinin de söylediğini ifade eden Süleyman Çelebi, ''Bu konuda, 1.5 yıldır Türkiye'nin en iyi anayasacılarıyla beraber çalışma yaptık. Ama kapsamlı ve geniş, tümünü içeren, tümünün içinde toplumsal mutabakatı arayan bir anayasa taslağını, 1 Haziran günü kamuoyuna açıklayacağız'' şeklinde konuştu.

"KRİZLER HİÇ BİTMEDİ"
Basın toplantısında, Türkiye'nin zor bir süreçten geçtiğini sürekli anlattıklarını belirten Süleyman Çelebi, ''Bizde zor dönemler, krizli, bunalımlı dönemler bitmedi. Demokrasinin akamete uğradığı bir ülkenin insanları olarak, her süreçte bunları söylüyoruz, ama bu süreç gerçekten çok can yakıcı bir noktada duruyor. Geleceğinden umudunu kesenlerin bazıları intihar teşebbüsüne kadar giden, bazıları farklı yollar deneyen bir sürecin içindeyiz. Şu anda işsizlik ve yoksulluk en temel sorun. Bununla beraber demokrasi sorunu, bunun yanında da temel hak ve özgürlükler, barışla ilgili sorunlar var'' dedi.

Süleyman Çelebi, Türkiye'de sanayinin kalbinin attığı bölge olan Trakya'da son sürece bakıldığında, işten atılmaların devam ettiğini ileri sürerek, ''Özellikle Trakya'da yaşananlar önemli bir noktaya gelmiş durumda. İşten atılmalarla ilgili bu anlamda bir miting de yapmayı düşünüyoruz. Yalnız Taksim'de ve 1 Mayısta değil, bu bölgede bir miting yapmayı düşünüyoruz. İşten çıkarılmalardan en fazla etkilenen bölge burası'' diye konuştu.

"UZUN VADELİ, KALICI, PLANLI PROJELER..."
Süleyman Çelebi, ''Hükümetin son altı paketinden akılda kalan üç temel başlık var. Bunlar ÖTV indirimi, KDV indirimi ve bir de kısa çalışma ödeneğinin verilmesidir. Bu sorunların, iki-üç aylık tedbirlerle aşılmayacağı ortaya çıkmıştır. Çünkü, hiçbir yatırımcı, bu konudaki sanayici böyle kısa vadeli projelerle, günü kurtaran projelerle, bu sorunun aşılmayacağını biliyor. Bizim, uzun vadeli, kalıcı, planlı bu konudaki projelerimizi bir kez daha toplumla buluşturmak, buradaki sorunları daha yüksek sesle ifade etme konusunda sorumluluğumuz var'' şeklinde konuştu.

Çelebi, anayasa değişikliği, ekonomik alandaki sorunlar, demokratikleşme konusundaki açılımlar ve barışa yönelik çabalarının devam edeceğini de sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...