Hac protokolü dolayısıyla Suudi Arabistan'a yaptığı ziyareti yarıda keserek, eski başbakan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan için Fatih Camisi'nde düzenlenen cenaze merasimine katılan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, cenaze namazının ardından konuşma yaptı.

Görmez, bugün merhum ve batur başbakana, millet büyüğüne karşı son görevini yerine getirmek, hüsnü şehadetini ifade etmek üzere, merhumun dilinden hiç düşürmediği İslam kardeşliğinin bir nişanesi olarak dost ve kardeş İslam ülkelerinden misafirlerin de törene katıldığını söyledi.

''Başımız sağolsun, başınız sağolsun, milletimizin, alemi İslam'ın başı sağolsun'' diyen Görmez, ''Hüküm Allah'ındır. Hepimiz Allah'a aitiz ve hepimiz ona döneceğiz'' ayetini anımsattı.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, katılımcılara şöyle seslendi:

''Allah'a hamdolsun ki, biz ölümü yokluk kabul eden, ölümü yok olmak kabul eden bir inanca sahip değiliz. Ölümü sonsuzluk olarak kabul eden bir inanca sahibiz. Ne mutlu bize ki ölümü nebiyyün ulaya vasıl olmak, yüce dosta vasıl olmak için bir vesile, bir şebi arus olarak biliyoruz, inanıyoruz. Ünlü şairimizin ifadesiyle, 'Ölüm güzel şey, budur perde ardından haber / Hiç güzel olmasaydı, ölür müydü peygamber?' Muhterem başbakanımız bugün meclis kürsüsünden değil ama musalla kürsüsünden bize hitap ediyor ve diyor ki; dünya fanidir, geçicidir. Ancak dünyada güzel işler yapmak, millete, insanlığa, alemi insanlığa hizmet etmek kalıcıdır ve bakidir. Allah rahmet eylesin, mekanını cennet eylesin, sevgili habibine komşu eylesin, refik-i alaya refik eylesin. Burada dilinden eksik etmediği Fatih Sultan Mehmet'in huzurunda bulunuyoruz. Başta Sultan Mehmet olmak üzere hayatını millete, insanlığa adayan bütün İslam büyükleriyle birlikte haşrolmayı nasip eylesin.''

Görmez, katılımcılara ''Muhterem başbakanımıza, millet büyüğümüze hakkınızı helal ediniz'' diyerek 3 kez helallik istedi. Katılımcılar da ''Helal olsun'' diye seslendi.