Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle Diyanet İşleri Başkanlığında bir araya geldi.

Gündeme ilişkin değerlendirmede bulunan Erbaş, soruları cevapladı.

Cami mimarisinin standartlaşması üzerine çalışmalarının bulunduğunu aktaran Erbaş, mimarilerde bir standart getirileceğini, bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığıyla birlikte hareket ettiklerini söyledi.

Bir gazetecinin, "Türkiye'de son yıllarda çok fazla cami yapılıyor" sözleri üzerine Erbaş, "Türkiye'de yılda 600-700 civarında cami yapılıyor. Tabii biz istiyoruz ki ihtiyaç olan yerlere yapılsın. Bundan sonra zaten ihtiyaç olmayan yerlere cami yapılması da zorlaşacak. Bu çalışmamız sonucunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığının onayı olmadan, eğer bir yerde camiye ihtiyaç yoksa, orada cami yapılmayacak." açıklamasında bulundu.  

"FETÖ'DE GEÇ KALDIK"

Diyanet'in yeni dönemde terör örgütleriyle mücadelede ne tür faaliyetlerde bulunacağına ilişkin bir soru üzerine Erbaş, Din İşleri Yüksek Kurulunun "dini görünümlü terör örgütleri"nin faaliyetleri üzerine çalışmalarının bulunduğunu, daha önce FETÖ ile ilgili iki rapor hazırladıklarını anlattı.

"Sahih din anlayışını aşan, farklı birtakım görüşleri olan ve milletin içerisine fitne sokmaya çalışan şahıslar ve grupların olup olmadığı" üzerinde şu anda çalışmalarının bulunduğunu dile getiren Erbaş, "Çünkü tedbir almamız gerekiyor. FETÖ konusunda biraz geç kaldık. Onu itiraf edelim ama şimdi geç kalmamak için bu noktada çok gayretli çalışmalarımız var. Milletimizin birliği, beraberliği için buna ihtiyacımız var." diye konuştu.

MÜFTÜ NİKÂHI

Erbaş, müftü nikahıyla ilgili de şunları söyledi:

"2 ay önce devletin ilgili kurumları çalışmaları tamamladı. Biz de genelgemizi hazırladık. İhtiyaç duyulan yerlerde müftüler nikâh kıymaya başladı. İyi bir çalışma yapıldı. Görevlilerimiz 5 günlük eğitime tabi tutuldu. Bu konuda eksiğimiz kalmadı."

Başkan Yardımcısı Huriye Martı’nın verdiği bilgiye göre de, müftü nikâhı konusunda başvurular devam ediyor ve şu ana kadar 7 müftü nikâhı kıyıldı. Bekleyen nikahların da genelge çıktıktan sonra kıyılacağı belirtildi.

- Diyanet'in faaliyetlerine ilişkin bilgiler veren Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde yaklaşık 100 bin imam-müezzin, 20 bin kadrolu Kur'an Kursu öğretmeni, 20 bin geçici Kur'an Kursu öğreticisi, 3 bin vaiz ve bin 250 müftünün bulunduğunu ifade etti.

- Din İşleri Yüksek Kuruluna gelen sorulara ilişkin de Erbaş, geçen hafta kurulun bir toplantı yaptığını, burada da gelen soruların ele alındığı aktardı. Erbaş, yöneltilen her soruya cevap verilmeyeceğini kaydetti.

- Zeytin Dalı Harekatı'na yönelik de değerlendirmede bulunan Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın devletin ulvi hedefleri noktasında destek olmaya çalıştığını belirtti. Erbaş, "Biz şu anda topyekun, ülke olarak, bütün kurumlarımızla askerlerimize dua konumundayız. Eğer yardım etmek gerekiyorsa, oralara gidip bir şeyler yapabilmek gerekiyorsa millet olarak onu da yapmalıyız. Çünkü vatan söz konusu, bayrak söz konusu." dedi.