Diyanet'in esprili cevabı anlaşılmamış

Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu gazetecilerle yaptığı sohbette espirili soruya espirili cevap verdiğini ancak bunu anlamayanların bilimsel sonuç çıkarmaya çalıştığını söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 28.10.2009 - 14:54

Diyanet'in esprili cevabı anlaşılmamış

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, ''Eğer bir hastalığın bulaşma riski varsa büyüklerin, küçüklerin, yaşlıların, gençlerin, camide ya da dışarda olanların, herkesin gereken azami titizliği göstermesi gerekir'' dedi.


Bardakoğlu domuz gribi başladığından beri Sağlık Bakanlığı’nın tedbirlerine uyduklarını ifade ederek, Sağlık Bakanlığı’nın kararlarını hiçbir sorgulamaya yer bırakmadan hayata geçirmeye çalıştıklarını vurguladı.

Gerek grip, gerek domuz gribi gerekse herhangi bir bulaşıcı hastalığı olan kişinin öpüşmemesi, tokalaşmaması ve insanlarla bire bir temaslardan uzak durması gerektiğine işaret eden Bardakoğlu, bunun insana saygının ve insan sağlığına değer vermenin en bariz bir gereği olduğunu belirtti.

Konunun sadece cami ya da hac ile ilişkilendirilmemesi gerektiğini anlatan Bardakoğlu insanların topluca bir arada bulunduğu tüm sosyal ortamlarda bu kurala uyulmasının doğru olacağını açıkladı.

Böyle ciddi bir konunun ''bayramda el öpme tartışmasına indirgenmesini doğru bulmadığını'' vurgulayan Bardakoğlu, ''İnsanın domuz gribinden korunması yollarını konuşmamız gerekir. İşin bilimsel yönüne sonuna kadar katılırız. Eğer bir bulaşma riski varsa büyüklerin, küçüklerin, yaşlıların, gençlerin, camide ya da dışarda olanların, herkesin gereken azami titizliği göstermesi gerekir'' diye konuştu.

Sağlık konularından Diyanet İşleri Başkanlığının değil, ilgili bilim adamlarının ve Sağlık Bakanlığı yetkililerinin karar vereceğini ifade eden Bardakoğlu, ''Sohbet sırasında esprili soruya esprili cevap verilir. Ancak yapılan espriyi anlamayıp, ondan bilimsel bir sonuç çıkarma ve bilimsel analizler yapma bize has bir durum olsa gerek'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...