Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'den yılbaşı yorumu

Yılbaşı tartışmalarına değinen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Pagan kültürü ile tüketim kültürü, haz ve eğlence kültürüyle birleştirerek yozlaşma kültürü oluşturmamalı" dedi.

Anadolu Ajansı 31.12.2014 - 13:26

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'den yılbaşı yorumu

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Altındağ İlçe Müftülüğü yeni hizmet binasının açılış töreninde konuşma yaptı.

Yılbaşı konusunda değerlendirmelerde bulunan Görmez, her yıl bu tartışmanın yapıldığını belirterek, "Bu tartışmayla ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı en küçük bir imada bulunduğunda, hutbesinde, vaazında bir cümle sarf ettiğinde de o dahi tartışma konusu olur. Yılbaşı, noel gibi konularda toplumda bir tartışma yaşanır. Gönül ister ki her sene bu mevsimler geldiğinde bu tartışmayı yapmak yerine iç içe geçmiş insanlıklarımızı sorgulamaya fırsat veren bir milat olsun her yılbaşı" şeklinde görüşlerini dile getirdi.

"NOEL, ÇAM AĞACI, KUMAR, İÇKİ, SPOR TOTO, LOTO GİBİ..."

Yozlaşma kültürü konusunda uyarıda bulunan Görmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hiç kimse pagan kültürüyle tüketim kültürünün, haz ve eğlence kültürüyle birleşerek, birleştirerek çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinde bir yozlaşma kültürünü meydana getirmesinin doğru olduğunu söyleyemez.

Hele hele bütün bunların da noel, çam ağacı, kumar, içki, spor toto, loto gibi insanı kendisinden ve Rabbinden uzaklaştıracak davranışlarla birleşerek, birleştirilerek, toplumun yozlaşmasına izin veren bir geleneğin oluşmasına, Diyanet İşleri Başkanlığı daima bunun doğru olmadığını, şefkatli bir şekilde topluma ifade etmeye, dostça bu uyarısını yapmaya devam eder.

Pagan kültürü, tüketim kültürü, haz ve eğlence kültürüyle birleşerek gençlerimiz üzerinde bir yozlaşma kültürü meydana getirmesinin doğru olmadığını söylemeye devam ederiz. Bunun, noel ve çam ağacının gölgesinde yapılması hiçbir dine ve hiçbir inanca göre de doğru olduğunu ortaya koymaz. Bunu açıkça ifade etmek isterim."

Sayfa Yükleniyor...