Diyarbakır Adliyesi’nde sigara denetimi

Diyarbakır İl Tütün Kontrol Kurulu denetim ekibi, adliyede aralarında özel yetkili savcıların odası ve baronun da bulunduğu çok sayıda birimde tütün ürünü kullanılıp kullanılmadığını kontrol etti.

Anadolu Ajansı 15.02.2010 - 14:52

Diyarbakır Adliyesi’nde üst katlardaki memur ve savcıların odalarına da ''çat kapı'' yaparak giren İl Tütün Kontrol Kurulu Denetim Ekipleri, odalarda sigara içene rastlamadı, ancak yapılan küllük kontrollerinde izmarit bulunması üzerine ''sigara içildiği'' yönünde tutanak tuttu.

Diyarbakır Barosu'ndaki avukat bekleme odası ve çay ocağında da denetim yapıldı. Denetimin şaşkınlığını yaşayan avukatlar, ekip üyelerine teşekkür etti.

Avukat Atilla Öncü, kanunun uygulanmasında son zamanlarda bir gevşeme söz konusu olduğunu savunarak, yapılan uygulamadan mutlu olduklarını söyledi.

Bu denetimlerin yapılmasının zorunlu olduğunu ifade eden Öncü, ''Son zamanlarda uygulamada bir geriye gidiş var gibi. Kanun var, ama uygulamayı yapacak insanlar yok. Ancak özellikle bölgemizde bir sıkıntı var. Denetimin eşit standartlarda yapılması ve uygulamanın her yerde eşit yapılması lazım. Denetimleri olumlu buluyoruz. Ekibe çalışmalarında başarılar dileriz, işlerinin zor olduğunu biliyoruz'' dedi.

Daha sonra özel yetkili savcıların odasına da girerek denetim yapan ekip üyeleri, odada sigara içildiğine dair tutanak tuttu.

Denetim sonrasında basın mensuplarına açıklama yapan Denetim Ekipleri Koordinatörü Hüseyin Memiş, bütün kamu kuruluşlarını denetleme yetkisine sahip olduklarını ve bugün de adliyede çalışma yaptıklarını belirterek, ''Şimdiye kadar 110 kurumu denetledik ve bunlardan 15'inde ihlal saptandı'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...