Diyarbakır Bağlar’da bombalı terör saldırısı

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nün Bağlar ilçesindeki ek binası yakınlarında terör saldırısı meydana geldi. Bomba yüklü araçla yapılan saldırıda 2'si polis 9 kişi şehit oldu. Görgü şahitlerine göre bir taksici, saldırının boyutlarının daha da büyümesini önledi. Saldırı sonrasında 1 terörist öldürüldü. Saldırıya ilişkin yayın yasağı getirildi. Valilik saldırıyı PKK'nın üstlendiğini açıkladı.

Diyarbakır Bağlar’da bombalı terör saldırısı

'ın merkez Bağlar ilçesinde patlama meydana geldi.

Olay, 08.00 sıralarında merkez Bağlar ilçesi Emek Caddesi üzerinde bulunan ve içerisinde Terörle Mücadele ile Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nün olduğu Eski Emniyet Müdürlüğü'nde meydana geldi.

Emniyet binasına bombalı saldırı yapılırken, saldırının ardından çatışma çıktı.

KATLİAMI TAKSİCİ Mİ ÖNLEDİ

İddiaya göre bir taksici bomba yüklü minibüsü fark etti. Taksi sürücüsü, emniyet binasına gitmeye çalışan minibüse aracıyla çarptı.

Görgü tanıklarının anlattıklarına göre, taksici araçtan çıkıp "bomba" diye bağırdı. Bu sırada bomba yüklü araç, kalabalığın yoğun olduğu Aydın Arslan Bulvarı'nda infilak etti.

BAŞBAKAN YILDIRIM: ŞU ANA KADAR 8 VEFAT VAR

Diyarbakır Bağlar'da meydana gelen terör saldırısının ardından soruları yanıtlayan Başbakan Yıldırım, ''Şu ana kadar 8 vefat var. 2 polisimiz var, bir teknisyen olmak üzere 5 vatandaşımız hayatını kaybetmiş durumdadır. Bir terörist de ölü ele geçirilmiştir. Hastanede tedavileri süren 100'ün üzerinde yaralıdan 93'ü taburcu olmuştur, 7'si hala tedavi altındadır'' dedi.

ŞEHİT SAYISI 9'A YÜKSELDİ

Ancak ilerleyen saatlerde, saldırıda yaralanan bir vatandaşın, tedavi gördüğü hastanede yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadığı haberi geldi.

VALİLİK: PKK ÜSTLENDİ

Diyarbakır Valiliği saldırının ardından resmi internet sitesinden bir açıklama yaptı. Açıklamada saldırının bomba yüklü araçla yapıldığı yönünde bir değerlendirme bulunduğu kaydedilirken, saldırının PKK tarafından üstlenildiğini belirtti.. Açıklamada ölü ve yaralı sayısına ilişkin bir bilgi verilmedi. 

Valilik'ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; 04.11.2016 Cuma günü saat 08.00 sıralarında İlimiz Bağlar İlçesinde bulunan Aydın Arslan Bulvarı’nda Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü binasına yakın bir noktada, sivil vatandaşlarımızın ve öğrencilerin yoğun olarak bulunduğu bir bölgede, bölücü terör örgütü mensuplarınca bomba yüklü araçla yapıldığı değerlendirilen bir patlama meydana gelmiştir.

Patlamayla ilgili olarak kamuoyuna ilerleyen saatlerde daha ayrıntılı bilgiler verilecektir. Yaralılar hastanelere intikal ettirilmiş olup, tedavilerine başlanmıştır.

Birlik ve beraberliğe daha fazla ihtiyaç duyulan böyle günlerde, haklımızın sağduyuyla hareket etmesi ve yapılan resmi açıklamalara itibar etmesi büyük önem arz etmektedir.

Olay yerine AFAD arama kurtarma ile itfaiye ekipleri sevk edilirken, polis helikopterinin de havadan inceleme yaparak olay yerinden görüntü aldığı gözlendi.

YAYIN YASAĞI 

Radyo Televizyon Üst Kurulu, Başbakanlığın yazısı ile Diyarbakır Bağlar'daki patlamaya ilişkin geçici yayın yasağı getirildiğini bildirdi.

Sayfa Yükleniyor...