Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, tutuklama talebiyle gönderildiği mahkemece serbest bırakıldı.

Geçen hafta katıldığı bir televizyon programında "Bazı eylemleri terör niteliğinde olsa bile PKK, silahlı siyasal bir harekettir. Siyasal talepleri olan, çok ciddi bir desteği olan bir siyasal harekettir'' sözleri nedeniyle Tahir Elçi hakkında soruşturma açılmıştı.

Bakırköy 2. Sulh Ceza Hakimliği'nin ''terör örgütü propagandası yapmak'' suçundan yakalama kararı çıkardığı Elçi, gece saat 02.00 sıralarında Diyarbakır Barosu Adli Yardım Bürosu'nda gözaltına alındı.

"GÖZALTINA ALINIRKEN AÇIKLAMA YAPTI"

Polise teslim olurken açıklama yapan Tahir Elçi, “Bu manzara Türkiye’de ifade özgürlüğünü çok çarpıcı şekilde gösteriyor" dedi.

Tahir Elçi, zırhlı polis aracı, TOMA ve iki minibüs çevik kuvvet polisi eşliğinde Diyarbakır Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.

Sağlık kontrolünün ardından Elçi, sabah saatlerinde uçakla İstanbul'a gönderildi.
Elçi, Atatürk Havalimanı'ndan Bakırköy Adliyesi'ne getirildi. Tahir Elçi'yi savunmak için çok sayıda avukat da adliyeye geldi.

"SÖZLERİMİZİN ARKASINDAYIZ"

İfadesinin alınmasını beklerken tutuklamaya maruz kaldığını dile getiren Elçi, "Sözlerimizin arkasındayız" diye konuştu.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nda 2 saatten fazla sorgulanan Tahir Elçi, tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Bakırköy 1. Sulh Ceza Hakimliği'nde ifade veren Elçi, adli kontrol tedbirleri uygulanarak serbest bırakıldı.