Diyarbakır Belediyesi'nden anadilde eğitim

Diyarbakır Merkez Sur Belediyesi, çok dilli belediyecilik çalışmalarından sonra, anadilde eğitim de vermeye başladı. Sınıflarda, matematik, fizik ve felsefe gibi derslerin Kürtçe verildiğini belirten Belediye Başkanı Demirbaş, "Anadilde eğitim ülkeyi bölmez, bütünleştirir" dedi.

29.03.2013 - 13:32

Diyarbakır Belediyesi'nden anadilde eğitim

1992 yılında faili meçhul bir cinayete kurban giden öğretmen Mehmet Geren adına açılan Eğitim Destek Evi'nde bu yılın başından beri Kürtçe eğitim veriliyor. Fen, matematik, fizik, tarih ve felsefe derslerinin kürtçe verildiği açıklayan Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, derslere 150 öğrencinin devam ettiğini söyledi.

Kendisi de eski Türkçe öğretmeni olan Demirbaş, öğrencilere felsefe dersi verdi. Anayasa'da olmamasına rağmen, anadilde eğitim vermeye başladıklarını dile getiren Demirbaş, “Bugün tarihi bir gün. Anadil ülkeyi böler fobisi doğru değil. Aksine bütünleştirir, birleştirir. Türkiye’de yaşayan tüm insanların ana dillerinden eğitim almalarını arzu ediyoruz” dedi.

Kürtçe eğitim alan öğrencilere, dönem sonunda öğrenim belgesi verilecek. Yasal karşılığı olmayan belgeler, belediyedeki faaliyetlerde geçerli olacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...