Davutoğlu: Diyarbakır şehirken Paris bir köy bile değildi

Başbakan Davutoğlu, ''Diyarbakır şehirken Paris bir köy bile değildi. Dört Ayaklı Minare'yi düşünün bir de Eyfel Kulesi'ni. Biri ne kadar zarif ise diğeri o kadar hantal ve kaba'' dedi.

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 01.04.2016 - 15:19 | Son Güncelleme : 01.04.2016 - 16:53

Davutoğlu: Diyarbakır şehirken Paris bir köy bile değildi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki tarihi Hasan Paşa Hanı'nda konuştu. Başbakan, Sur'un yeniden yapılanması ve inşası konusunda da bilgi verdi.

Davutoğlu, "Silopi'nin ihtiyacı Sur'dan farklı, Cizre'nin ihtiyacı Silopi'den farklı. Her birisi için ayrı ayrı çalışıyoruz. Amacımız çok açıktır. İnsanı, mekanı korumak, zamanın dokusuna uygun bir şekilde hayatı normalleştirmek. En iyi şartları vatandaşlarımıza sağlamak. İnsanı korumayan hiçbir plan, insana hitap etmeyen hiçbir proje hayatta karşılığını bulamaz. Tarihte de yer alamaz" ifadelerini kullandı.

"Diyarbekirlilerin ve Sur'da yaşayan vatandaşlarımızın rızası hilafına tek bir adım atılmayacaktır" diyen Başbakan Davutoğlu şunları söyledi:

"Her şeyi sizlerle konuşarak, sizlerle birlikte yapacağız. İstişare ederek, konuşarak yapacağız ama Sur’u da bu haliyle, teröristlerin yıktığı bu haliyle bırakmayacağız. En güzel şekilde inşa edeceğiz, yangın yerinde Allah'ın izniyle gül yetiştireceğiz. Hiç kimse tereddüt etmesin, burada mülkü olanlar ellerindeki imkanlarıyla neler yapabileceklerse mimari planlama içinde yapma hakkına sahip olacaklar. Kirada olanlar kira öder gibi, mülk sahibi olacak gibi düzenleme yapıyoruz. Kötü kentleşme esnasında gelip buralarda çok kötü şartlarda evlerde yaşayan vatandaşlarımız kesinlikle mağdur edilmeyecek. Gecekondu, işgalci gibi konumda olanlar dahi her biri en iyi şartlarda, çağdaş ev imkanlarına sahip olacaklar."

"DİYARBAKIR SURLARI KORUNACAK"

Başbakan Davutoğlu, "Sur'un mekanının korunması iki ana temele dayanacak. Birisi UNESCO kültürel mirası ilan edildiği için Dışişleri Bakanlığım döneminde bizzat takip ettiğim bir konudur, Sur ve Hevsel Bahçelerinin UNESCO kültür mirası olması. Oldu, kabul ettirdik. Bu kültürel miras çerçevesi dışında Sur ve Hevsel Bahçeleri ile ilgili tek bir adım atılmayacak. Kültürel miras korunacak. 2012'de uzun çalışmalar sonrasında kabul edilen Koruma Amaçlı İmar Planı esas alınacak" şeklinde konuştu.

Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

''Diyarbakır'a doğunun Paris'i diyorlar. Paris ne ki... Diyarbakır şehirken Paris bir köy bile değildi. Şimdi dahi bir Dört Ayaklı Minare'yi düşünün bir de Eyfel Kulesi'ni. Biri ne kadar zarif ise diğeri o kadar hantal ve kaba. İnsanlar görmeye giderler saygı duyarım ama Eyfel Kulesi'nde ne bulduklarını bilemem. Ama Dört Ayaklı Minare'ye bakan herkes kendisinden bir şey bulur. Biz çözüm süreciyle birlik yoluna çıkmaya çalışırken, onlar yaptıkları eylemlerle yeni barikatlarla şehirlerimizi parçalamaya çalıştılar, çukurlar kazdılar.

''SİLOPİ'NİN İHTİYACI SUR'DAN FARKLI, CİZRE'NİN İHTİYACI SİLOPİ'DEN FARKLI''

Silopi'nin ihtiyacı Sur'dan farklı, Cizre'nin ihtiyacı Silopi'den farklı. Her birisi için ayrı ayrı çalışıyoruz. Amacımız çok açıktır. İnsanı, mekanı korumak, zamanın dokusuna uygun bir şekilde hayatı normalleştirmek. En iyi şartları vatandaşlarımıza sağlamak. İnsanı korumayan hiçbir plan, insana hitap etmeyen hiçbir proje hayatta karşılığını bulamaz, tarihte de yer alamaz.

''VATANDAŞLARIMIZIN RIZASI HİLAFINA TEK BİR ADIM ATILMAYACAK''

Diyarbekirlilerin ve Sur'da yaşayan vatandaşlarımızın rızası hilafına tek bir adım atılmayacaktır. Her şeyi sizlerle konuşarak, sizlerle birlikte yapacağız.

''YANGIN YERİNDE ALLAH'IN İZNİYLE GÜL YETİŞTİRECEĞİZ''

İstişare ederek, konuşarak yapacağız ama Sur’u da bu haliyle, teröristlerin yıktığı bu haliyle bırakmayacağız. En güzel şekilde inşa edeceğiz, yangın yerinde Allah'ın izniyle gül yetiştireceğiz.

''ÇAĞDAŞ EV İMKANLARINA SAHİP OLACAKLAR''

Hiç kimse tereddüt etmesin, burada mülkü olanlar ellerindeki imkanlarıyla neler yapabileceklerse mimari planlama içinde yapma hakkına sahip olacaklar. Kirada olanlar kira öder gibi, mülk sahibi olacak gibi düzenleme yapıyoruz. Kötü kentleşme esnasında gelip buralarda çok kötü şartlarda evlerde yaşayan vatandaşlarımız kesinlikle mağdur edilmeyecek. Gecekondu, işgalci gibi konumda olanlar dahi her biri en iyi şartlarda, çağdaş ev imkanlarına sahip olacaklar.

''HİÇBİR BİNA ULU CAMİ'NİN MİNARESİNDEN DAHA YÜKSEK OLMAYACAK''

Diyarbakır'ın her taşı korunacak. Hiçbir bina yukarıdan veya ufki olarak bakıldığında Ulu Cami'nin minaresinden daha yüksek olmayacak. Hiçbir bina tarihi eserlere tepeden bakmayacak.

''BAKANLIĞIMIZ SUR'DA DİYARBEKİR'DE DANIŞMA OFİSLERİ KURACAK''

Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız Sur'da Diyarbekir'de danışma ofisleri kuracak. Herkes gelip danışabilecek 'benim şurada şu evim vardı acaba şimdi nasıl bir imkana sahip olacağım' diye.

''SUR'UN MEKANININ KORUNMASI İKİ ANA TEMELE DAYANACAK''

Sur'un mekanının korunması iki ana temele dayanacak. Birisi UNESCO kültürel mirası ilan edildiği için Dışişleri Bakanlığım döneminde bizzat takip ettiğim bir konudur, Sur ve Hevsel Bahçelerinin UNESCO kültür mirası olması. Oldu, kabul ettirdik. Bu kültürel miras çerçevesi dışında Sur ve Hevsel Bahçeleri ile ilgili tek bir adım atılmayacak. Kültürel miras korunacak. 2012'de uzun çalışmalar sonrasında kabul edilen Koruma Amaçlı İmar Planı esas alınacak.

''DİYARBAKIR SURLARI KORUNACAK''

UNESCO Kültürel Mirası çerçevesinde Diyarbakır surları korunacak. Her bir burç, tarihi özelliğine göre kültürel bir alan haline dönüşecek. Hevsel Bahçelerini hem koruyacağız hem de tanınır, bilinir kılacağız. Hevsel Bahçelerini doğanın en güzel örneklerinden biri olarak insanlığın hizmetine, ziyaretine açık hale getireceğiz.

''ULU CAMİ'Yİ GÖZÜMÜZÜN NURU GİBİ KORUYACAĞIZ''

Ulu Cami ve civarını, Hasan Paşa da dahil olmak üzere, binlerce Diyarbekirlinin buluştuğu meydanı da bir inanç turizmi alanı olarak herkesin ziyaretine açık halde muhafaza edeceğiz. Ulu Cami'yi gözümüzün nuru gibi koruyacağız.

''BUNDAN SONRA HİÇ KİMSE DİYARBEKİRLİNİN EVİNE GELİP DE...''

Bilinsin ki bundan sonra hiç kimse, hiçbir Diyarbekirlinin evine gelip de 'kapını bundan sonra açık tutacaksın, ben istediğim zaman girebilirim' diyemeyecek.

''BİR AN BİLE DURMAYACAĞIZ''

Her ne suretle olursa olsun teröre karşı mücadele kararlılıkla sürdürülecek ve Diyarbekir'in her bir sokağı, Sur'un her bir evi huzur ve güvene kavuşuncaya, kamu düzeni ihya edilinceye kadar bir an bile durmayacağız.

''26 OTEL KAPANMAK ZORUNDA KALDI, HEPSİNİN AÇILMASINA DESTEK OLACAĞIZ''

Diyarbekir'in kapanan iş yerleri, duran ekonomik hayatı tekrar canlandırılacak. Bu olaylar dolayısıyla maalesef 26 otel kapanmak zorunda kaldı, birçok esnaf dükkanını kapatmak durumunda kaldı. Bunların hepsinin tek tek açılmasına bizzat destek olacağız.

İçkale ve Hazreti Süleyman civarını aynı şekilde koruyacağız. İnanç turizminin ikinci ayağı ve kilisesiyle, camisiyle, İçkale'nin içindeki tarihi eserleriyle birlikte örnek bir tarihi mekan olarak, tamamıyla Diyarbakır tarihi eserlerinin dokusuna uygun olarak yeniden inşa edeceğiz.

(Diyarbakır Sur'da) Gazi Caddesi ile ilgili özel bir plan uygulayacağız. Gazi Caddesi üzerindeki bütün binalar dış cepheleri itibarıyla Diyarbakır'ın mimarisine uygun bir şekilde restore edilecek. Sokak sağlıklaştırması şeklinde binalar tek tek ele alınacak.''

Sayfa Yükleniyor...