Diyarbakır Uluslararası Film Günleri 3 yaşında

Diyarbakır'da 15-17 Mayıs tarihleri arasında ''3. Diyarbakır Uluslararası Film Günleri'' düzenlenecek. Etkinlikte yaklaşık 40 film sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.

Anadolu Ajansı 13.05.2009 - 17:33

Diyarbakır Sanat Merkezinden (DSM) yapılan yazılı açıklamada, DSM, Diyarbakır Sinema Kulübü, Valilik, Eczacılar Odası, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ve Gün TV'nin iş birliğiyle 15-17 Mayısta DSM'nin ev sahipliğinde ''3. Diyarbakır Uluslararası Film Günleri''nin düzenleneceği bildirildi.

Sinemanın sadece endüstriyel bir tüketim keyfi olmaktan öte sanatsal olarak kendini ifade etmenin önemli bir araç olduğu belirtilen açıklamada, bugün dünyada yılda 10 bin filmin üretildiği tahmin edildiği kaydedildi.

Açıklamada, kuruluşundan bu yana sanatın çeşitli disiplinlerinde yerel, ulusal ve uluslararası sanatçıları, çalışmalarını Diyarbakır ve bölge halkıyla buluşturan DSM'ye bağlı Avrupa Sineması'nın kentte önemli bir sinema potansiyeli oluşmasını sağladığı belirtilen açıklamada, bu kapsamda son iki yılda sadece Diyarbakır'da 50'ye yakın uzun ve kısa metrajlı belgesel veya film üretildiği vurgulandı.

Diyarbakır film günlerinin tüm bu potansiyelin ortaya çıkardığı bir ihtiyaç olduğu kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
''Başlangıçta amacı, bölgedeki sinemacıları bir araya getirmek, onların ürünlerini sergilemelerini, tanışmalarını sağlamak, ileride oluşabilecek alışverişlerin önünü açabilmek olan 'Diyarbakır Film Günleri'nin sanatı, büyük kentlere bağımlı olmadan da üretebilmek, kenti bir sinema merkezi haline getirebilmenin olanaklarını aramak için yola çıktı. Bu amaçla 2007'de gerçekleşen film günlerinde 52 filmin gösterimi yapıldı. 2008'de yaklaşık 4 bin kişi etkinliği izledi. Diyarbakır ile Türkiye'nin diğer illerinden yönetmenlerin çektiği filmlerin yanı sıra İran, Suriye gibi ülkelerden filmlerin gösterimi yapıldı. Yönetmenler, sinemaseverlerle bir araya geldi, atölyeler yapıldı. Sinemaseverlerin ilgiyle takip ettiği film günlerinde bu yıl da yaklaşık 40 film seyirciyle buluşacak.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...