Selahattin Demirtaş'tan Ankara'daki patlamaya ilişkin açıklama

Selahattin Demirtaş, Ankara'daki terör saldırısını HDP'nin Diyarbakır mitingi ve Suruç'taki saldırılara benzetti.

Anadolu Ajansı 10.10.2015 - 14:22

Selahattin Demirtaş'tan Ankara'daki patlamaya ilişkin açıklama

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ankara'daki saldırıya ilişkin "Diyarbakır mitinginde, Suruç'ta gerçekleşen saldırının tıpatıp benzeri" dedi.

Demirtaş'ın da katılacağı HDP seçim koordinasyon toplantısı öncesinde, partinin Beyoğlu'ndaki il binası boşaltılarak, arama yapıldı.

Selahattin Demirtaş'ın il binasına gelmesinin ardından, binaya girmek isteyenler kimlik kontrolü yapılıp, üstleri arandıktan sonra içeriye alındı.

İl binasında kısa bir süre kaldıktan sonra çıkışta gazetecilere açıklama yapan Demirtaş, Ankara'da çok büyük bir katliamla karşı karşıya kalındığını söyledi.

Demirtaş, "Ankara'da çok sayıda sivil toplum örgütü ve siyasi partinin 'ülkemizde barış olsun' diye, toplumun genel beklentisini dile getirmek üzere düzenlediği mitinge çok vahşice, barbarca, alçakça bir saldırı gerçekleşti. Diyarbakır mitinginde, Suruç'ta gerçekleşen saldırının tıpatıp benzeri ve devamı olduğu anlaşılıyor. Bilanço çok ağır maalesef. Onlarca ölü, yüzlerce yaralı var. Durumu çok ağır olan yaralı arkadaşlarımız var" diye konuştu.

"ACI BÜYÜK"

Diyarbakır ve Suruç'taki patlamaların arkasındaki güçlerle ilgili tek bir kişinin dahi ortaya çıkartılamadığını öne süren Demirtaş, iktidarı eleştirdi.

Demirtaş, "Toplumumuz, halklarımız Türküyle, Kürdüyle şundan emin olmalıdır: Acı büyük, yaşadığımız süreç itibarıyla vahim saldırılarla karşı karşıyayız. Toplumu bu şekilde genel korkuyla teslim alacağını düşünüyorsa bu saldırıyı yapanlar ve destekleyenler, yanılıyorlar. Acılarımızı, yaralarımızı saracağız, çocuklarımızın özgür ve barış içinde bir ülkede yaşayabilmesi için elimizden ne geliyorsa bizler onu yapmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

"TOPLUMUN KENETLENMESİ LAZIM"

Türkiye toplumunun bu tür saldırılar karşısında, barış ve özgürlük mücadelesinde kenetlenmesi gerektiğini ifade eden Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu ülkede zaten ezilmiş, yok sayılmış olan, her türlü zulmü gören bütün ezilmişler, dayanışma içindeyiz. Türkiye'nin 81 vilayetinde barış için iki gündür yollarda olup gelip Ankara'da 'kan dursun, evlatlarımız ölmesin' diyen insanları paramparça edecek kadar alçaklaşmış olanlarla kardeş değiliz, olmayız da. Bu tür haysiyetini, onurunu yitirenlerle birlikte yaşam da olmaz. Tarih sadece alçakları yazmayacak, alçaklara karşı büyük direnişle demokratik bir zaferi, özgürlüğü ortaya koyanları da yazacaktır."

Demirtaş, uzun süredir parti olarak seçim kampanyası yürütemediklerini aktararak, "Kan deryası içinde, acı ve göz yaşı içinde insanlarımızın bir kez daha sandığa kilitleneceği motivasyonu zaten yok. Hali hazırda bütün bunları yapanlar, tam da ateşkesin tartışıldığı saatlerde alçaklığın en büyüğünü ülkenin başkentinde yapabiliyorlar" dedi.

Bir soru üzerine, Ankara'daki patlama dolayısıyla arkadaşlarının tüm seçim programlarını iptal ettiğini dile getiren Demirtaş, "Ortada onlarca cenazemiz, yüzlerce yaralı var. Böyle bir durumda kim seçim çalışması, miting, kampanya yapabilir Dolayısıyla İstanbul koordinasyonumuz başta olmak üzere bütün kentlerde bütün planlamaları iptal etmiş durumdayız" şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...