DİYARBAKIR - Kurulduğu ilk günden bu yana uyguladıkları projeler ile yerli ve yabancı bir çok insanın uğrak yeri olan Diyarbakır Güneş Evi, yeni projeleri hayata geçiriyor. Sümer Park içinde yer alan Diyarbakır Güneş Evi, küçük bir ev kurgusuna sahip... Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Güneş Evi'ne verdikleri destekten sonra bu kez de Diyarbakır'a 150 evden oluşan bir güneş köyü kurmak için kolları sıvadı.

Güneş Evi Eğitim ve Uygulama Parkı sorumlusu Gültekin Aydeniz; "Güneş Evi, sahip olduğu niteleklerle doğaya hiç zarar vermeyen, son derece çevreci bir yapıdır" diyor:

"Bu yapı sayesinde önce Diyarbakır ilinde, sonra Güneydoğu Anadolu bölgesinde, enerji ve ekoloji konusunda toplumsal duyarlılığı oluşturmayı hedeflemiştik. Ancak projemiz, ülkenin tamamına yayıldı. Uluslararası bir boyutta kazandığını rahatlıkla söyleyebilirim. Güneş Evi projesi gerçekten çok kısa bir süre içeresinde benimsendi. Böyle yaşanılabileceğine herkes inanmaya başladı.

"Güneş Köyü projesinde, içinde Güneş Okulu, Güneş Oteli ve sosyal donatı alanları ile içinde yaşayanlara son derece çevreci, ekolojik bir yaşam şansı verilecek. Güneş Köyü, ihtiyaç duyduğu enerjinin yüzde yüzünü, kendi kendine üretecek. Isıtma ve soğutma işlemlerini kendi kendine yapacak. Tamemen doğal koşullardan oluşacak.

"Güneşi maksimum oranda kullanacağız. Elektriğini güneşten karşılayacak bir köy olacak. Bu köyü ayrıca bütün atıklarını dönüştürebilen bir köy olarak da düşünebilirsiniz. Çatılarına düşen her yağmur damlasını değerlendirecek, evlerde kullanılan atıkların tamamını bir arıtma sistemi sayesinde dönüştürecek ve ortak yaşam alanlarının yeşillenmesini sağlayacak bir sisteme sahip olacaktır."