Lice ilçesinde çıkan olaylarda hayatını kaybeden Ramazan Baran ve Baki Akdemir toprağa verildi.

Dün ilçede kalekol inşa edildiği gerekçesiyle düzenlenen gösteriler sırasında çıkan olaylarda yaşamını yitiren Baran'ın cenazesi Sur ilçesindeki Kurşunlu Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından bir grup tarafından Bağlar ilçesindeki Yeniköy mezarlığına getirildi.

Ramazan Baran burada toprağa verilirken cenaze törenine HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata'nın da yer aldığı çok sayıda kişi katıldı.

Cenazenin defnedilişinin ardından yürüyüşe geçen bir grup, Göçmenler Caddesi'nde yola barikat kurup, güvenlik güçlerine havai fişek, motolotofkokteyli ve taşlı saldırıda bulundu.

Bunun üzerine polis ekipleri biber gazı ve basınçlı su kullanarak grubu dağıttı.

Olaylarda yaşamını yitiren Baki Akdemir'in cenazesi ise Lice'nin Hendik Köyü'nde toprağa verildi.

İSTANBUL VE TOKAT'TA PROTESTO
Lice'de yaşanan olaylar İstanbul'da da protesto edildi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyesi bir grup, Bağcılar ilçe binası önünde toplanarak Bağcılar Meydanı'na doğru yürümek istedi. Eylemcilere polis izin vermedi. Çıkan arbede sırasında taş ve havai fişek atılması üzerine polis gruba müdahale etti. Müdahalenin ortasında kalan vatandaşlar ise zor anlar yaşadı.

Tokat'ta ise Lice'de yaşanan olayları protesto eden grupla çevredekiler arasında gerginlik çıktı, polis müdahale etti. Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan eylemciler slogan atarak yürüyüş yapmak istedi.

Kalabalıkla çevredekiler arasında arbede çıktı. Gerginliğin büyümesi üzerine polis taraflara müdahale etti. Olaylar güçlükle yatıştırıldı. Polis otobüsüne bindirilen yaklaşık 25 kişilik grup, Cumhuriyet Meydanı'ndan uzaklaştırıldı.

HDP GRUP TOPLANTISI LİCE'DE
Öte yandan Halkların Demokratik Partisi (HDP), Lice'ye gitme kararı aldı. HDP'den yapılan açıklama, 10 Haziran'daki haftalık grup toplantısının Lice'de yapılacağı belirtildi.

Bu arada Genelkurmay Başkanlığı da, Lice'de 2 kişinin hayatını kaybettiği kalekol gerginliğinde yaşananlara ilişkin açıklama yaptı.

Lice'de bulunan jandarma komando birliklerine, ateş açıldığını ve eşzamanlı olarak, ses bombası, molotof kokteyli ve el yapımı patlayıcı ile saldırıldığını açıkladı.

Açıklamada, dün saat 18.15'te başlayan saldırılara anında karşılık verildiği, bu sırada mevzilere sızmak isteyen bir PKK'lının yaralandığı bildirildi.

Hastaneye sevk edilen teröristin hayatını kaybettiği açıklandı.

Açıklamaya göre, saat 19.10'da olay yerine sevk edilen, ''Olay Yeri İnceleme Timi'ne" de uzun namlulu silahlarla ateş açıldı.

Gece ise bölgede çıkan olaylarda vurulduğu iddiasıyla bir erkek cesedinin, Lice Devlet Hastanesi'ne getirildiği kaydedildi.