Diyarbakır'da F-16 düştü

Diyarbakır'da F-16 savaş uçağı inişe geçtiği sırada düştü. Kadın olduğu belirtilen pilotun uçak düşmeden önce paraşütle atlayarak kurtulduğu öğrenildi.

Haberler 02.09.2014 - 17:45

Diyarbakır'da F-16 düştü

Diyarbakır'da bir F-16 savaş uçağı düştü.

Edinilen bilgiye göre, 8'inci Ana Jet Üssü'nde eğitim uçuşu yapan bir F-16'da iniş sırasında teknik arıza meydana geldi.

Pilot fırlatma koltuğunu kullanarak kurtulurken, uçak piste çakıldı.

Saat 17.10 sıralarında meydana gelen kaza nedeniyle Diyarbakır Havalimanı yarın saat 14.00'e kadar tüm uçuşlara kapatıldı.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, paraşütle atlayan pilotun durumunun iyi olduğunu bildirdi. Açıklamada, kazaya ilişkin gerekli idari işlemin başlatıldığı kaydedildi.

Uçağın düşmeden önce havaalanı yakınındaki bir elektrik direğine temas ettiği belirlendi.

ATLANTİK'İ GEÇEN İLK KADIN PİLOT
Konuyla ilgili bir açıklama da Azerbaycan'a hareketi öncesi düzenlenen basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan geldi.

Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ile görüştüğünü ifade eden Erdoğan, "Bir F-16 uçağımız piste yaklaştığında bir bayan yüzbaşımız herhalde sıkıntıyı anlamış olacak ki atlayıp kurtuluyor. Uçak piste çakılmış oluyor. Diğer uçaklarda sıkıntı yok. Değerlendirmeden sonra Genelkurmay gerekli açıklamayı yapacaktır" diye konuştu.

Kazadan sağ kurtulan pilot Şefika Burcu Arpacı, 2010 yılında Kanada'da yapılan tatbikata katılarak Atlantik Okyanusu’nu F-16 ile geçen ilk kadın pilot olarak tarihe geçmişti.

Sayfa Yükleniyor...