Diyarbakır'da İhya-Der Başkanı Aytaç Baran'a kanlı saldırı

Diyarbakır'da İhya-Der Şube Başkanı Aytaç Baran, uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitirdi. Bu saldırıdan sonra çıkan olaylarda da 3 kişi öldü, aralarında gazetecilerin de olduğu 4 kişi yaralandı. Aytaç Baran'ın öldürüldüğü saldırıyı gerçekleştirdikleri iddia edilen 14 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

NTV Haber 10.06.2015 - 00:08 | Son Güncelleme : 10.06.2015 - 09:19

Diyarbakır'da İhya-Der Başkanı Aytaç Baran'a kanlı saldırı
Gözaltına alınan kişilerin beraberinde 4 kaleşnikof tüfek, 1 uzi marka otomatik silah, 4 av tüfeği, 1 pompalı tüfek, 1 glock marka tabanca, çok sayıda fişek, 5 sopa ve 1 dürbün ele geçirildiği belirtildi.
Gözaltına alınan kişilerin beraberinde 4 kaleşnikof tüfek, 1 uzi marka otomatik silah, 4 av tüfeği, 1 pompalı tüfek, 1 glock marka tabanca, çok sayıda fişek, 5 sopa ve 1 dürbün ele geçirildiği belirtildi.

Hüda-Par'a yakınlığı ile bilinen Yeni İhya-Der Diyarbakır Şube Başkanı Aytaç Baran evinden çıkarken silahlı saldırıya uğradı. Baran, hastaneye götürülürken yaşamını yitirdi.

Olayı duyan bir grup, Şehitlik Caddesi'ndeki binanın önünde toplandı. Grup içindeki bazı kişiler iddiaya göre HDP'ye yakın olan bir başka dernek binasına silah saldırı düzenledi. Bu saldırıda 3 kişi hayatını kaybetti. Ayrıca olayı görüntülemek isteyen 3 basın mensubu da darp edildi. Bölgeye çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Valilik'te kriz masası oluşturuldu, jandarmadan şehir merkezine takviye birlikler gönderildi.

14 KİŞİ GÖZALTINDA

Aytaç Baran'a yönelik saldırı ile ilgili olduğu iddia edilen 14 kişi gözaltına alındı.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Vatandaşlarımızı bu tür provokasyonlarla karşı karşıya getirmeye çalışan benzer eylemlere karşı güvenlik güçlerimiz teyakkuza geçirilmiştir." denildi.

Olay sonrasında HDP'den de bir açıklama geldi.

Eş Başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ imzalı bildiride saldırı kınandı sağduyu çağrısı yapıldı. Bildiride "Yurttaşlarımızı karşı karşıya getirmeye çalışan hiçbir anlayışa prim verilmemelidir." ifadesi kullanıldı. 4 kişinin öldüğü silahlı saldırılar diyarbakır'daki birçok stk tarafından kınandı. 

HDP'DEN KINAMA

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, Aytaç Baran'ın silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesine ilişkin başsağlığı mesajı yayınladı.

Baran'ın Diyarbakır'da bir silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesinden büyük üzüntü duyulduğu ifade edilen mesajda, şunlar kaydedildi:

"Saldırıyı açıkça kınadığımızı, lanetlediğimizi belirtiyoruz. Saldırıda katledilen Aytaç Baran'a Allah'tan rahmet, Yeni İhya Der camiasına ve ailesine başsağlığı diliyoruz. Saldırının sorumlularının hiç bir tereddüde yer bırakmayacak şekilde ortaya çıkartılmasını bekliyoruz. Halkımızı karşı karşıya getirmeye çalışan hiçbir anlayışa prim verilmemesini diliyoruz."

Sayfa Yükleniyor...