Diyarbakır'da Kürtçe okul gerginliği

Diyarbakır'da Kürtçe okul gerginliği yaşandı. Sökülen mühürü yeniden yapmak isteyen görevliler ile kendilerini engellemek isteyen grup arasında arbede çıktı. Polis gruba tazyikli su ve biber gazıya müdahale etti.

Haberler 16.09.2014 - 20:15

Diyarbakır'da Kürtçe okul gerginliği

Diyarbakır'da Kürtçe eğitim vereceği öne sürülen "okul", güvenlik güçlerinin müdahalesiyle yeniden mühürlendi.

Diyarbakır'ın Bağlar ilçesindeki Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi'nde Kürtçe eğitim vereceği bildirilen "okul"un mührünün Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Başkanı Zübeyde Zümrüt tarafından sökülmesi üzerine, görevliler binayı yeniden mühürlemek istedi.

Güvenlik güçleri nezaretinde Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi'ne gelen görevliler, bir grup tarafından engellenmek istendi.

Olay yerine gelen HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş ve DBP İl Başkanı Zümrüt, görevlilerle bir süre görüştü.

Görüşmenin ardından polisin "dağılın" uyarısına uymayan gruba tazyikli su ve biber gazıyla müdahale edildi. Müdahalenin ardından binanın giriş kapısı görevlilerce yeniden mühürlendi.

Kürtçe eğitim vereceği bildirilen ve izinsiz olduğu gerekçesiyle valilik kararıyla mühürlenen "okul"un kapısına asılan mühür, bugün DBP İl Başkanı Zümrüt tarafından sökülmüştü.

Sayfa Yükleniyor...