Diyarbakır'da tehlikenin ucunda 'selfie' çılgınlığı

Diyarbakır'da UNESCO listesinde yer alan tarihi surlar eşsiz manzarası ile büyülerken tehlikesi selfie yolculuğunun da uğrak noktası. Vatandaşlar alanda bulunan uyarı levhalarına rağmen düşme tehlikesi altında fotoğraf çekiyor...

İHA 08.03.2020 - 18:02

Diyarbakır'da tehlikenin ucunda 'selfie' çılgınlığı

Tarihi surlarda yer alan 'Surlara çıkmak tehlikeli ve yasaktır' yazısı tehlikeli selfie çılgınlığını engelleyemedi. 

Diyabakır'da UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde bulunan tarihi surlara çıkmak tehlikeli olduğu için yasaklandı. Özellikle tarihi Sur ilçesindeki Hz. Süleyman Camii alanında bulunan surların üzerine çıkılması yrağmen vatandaşlar fotoğraf çektirmek için tehlikeye aldırış etmeden surlara çıkmaya devam ediyor.

'Surlara çıkmak tehlikeli ve yasaktır' tabelası önünde açıklamalarda bulunan Metin Hasgümüş, surların etrafına tabela asılmasını istedi.

Hasgümüş, "Merak ettiğimiz için çıktık, biz de Diyarbakır’ın yerlilerindeniz. Sur’un son halini, içini, Hevsel Bahçeleri'ni merak ediyoruz. Böyle yüksek tepede merakımızı gideriyoruz. Yasakları sevmiyoruz. Çıkılmaması için koruma tedbirleri, uyarı levhaları asılabilir, görevliler konulabilir. Ne yapılırsa yapılsın bunun önüne geçemezsiniz. İnsanlar bir şekilde merakını gidermek için çıkıyor" dedi. 

Surlara çıkılmaması için görevlilerin bulundurulması gerektiğini aktaran Rıfat Kıcınuk ise, tarihin daha iyi tanıtılması ve ekonomiye destek verilmesi için Diyarbakır gençlerinin bilinçlendirilmesi ve rehberlik yapılması gerektiğini kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...