Diyarbakır'daki belediyeleri kadınlar yönetecek

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Yenişehir Belediyesi başkanlık görevleri kadınlara devredildi.

Anadolu Ajansı 03.03.2010 - 17:29

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle görevini meclis üyesi Emek Yazbaşı'na devreden Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i bir grup kadın ziyaret etti.

Bu yıl kadın mücadelesinin 100. yıl dönümü olduğunu ve 3 gün boyuncu kadının bütün renklerinin kent yönetiminde görüleceğini kaydeden Baydemir, en genç meclis üyesi olan Yazbaşı'na görevini devrettiğini belirtti.

Baydemir, şöyle dedi:

''Aslında kentimizde bütün dinamiklerin kabul edilemez tabuların ortadan kaldırılması gerekiyor. Kadın hiç kimsenin namusu değildir. Böylesi ilkel bir bakış açısı olamaz. Bunu mutlak suretle toplum olarak el ele kaldırmamız lazım. Rabbin, devletin ve kulun katında insanlar eşittir. Kadın ve erkek eşittir. Hiç kimse hiç kimsenin namusu değildir. Namus cinayetlerini reddediyor ve katliam olarak görüyoruz.''

Yazbaşı ise Baydemir'e teşekkür ederek, ilk icraatının bütün ulaşım hizmetlerinin kadınlar için ücretsiz olarak sağlanması olduğunu söyledi.

Daha sonra Baydemir, görevini Yazbaşı'na devretti.

Öte yandan, Yenişehir Belediye Başkanı Selim Kurbanoğlu da 3 gün boyunca görevini meclis üyesi Güler Menteş Turhallı'ya devretti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...