Diyarbakır'daki yürüyüşe müdahale

BDP'nin, çözüm sürecinin ikinci aşamasında taleplerini dile getirmek için Diyarbakır'da düzenlediği yürüyüşe polis müdahale etti.

30.06.2013 - 19:57

Diyarbakır'daki yürüyüşe müdahale

BDP'nin çözüm sürecinde, 'Hükümet adım at' sloganı ile Diyarbakır'da başlattığı ilk yürüyüş olaylı başladı.

BDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde yürüyüşe geçen kalabalık gruba polis izin vermedi.

Uzun süre Demokratik Toplum Kongresi Genel Başkan Yardımcısı ve Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, BDP Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, BDP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt ile polis yetkilileri arasında görüşmeler yapıldı.

Görüşmelerin ardından Aysel Tuğluk, basın mensuplarına açıklama yaparken, yüzleri poşu ile kapalı bazı kişiler, burada bekleyen güvenlik güçlerine ses bombası attı ve bir anda ortalık karıştı.

Polis tazyikli su ve gaz bombası ile müdahale ederek,göstericileri dağıttı. Aralarında çok sayıda çocuğun bulunduğu grup ara sokaklara kaçıp, polise taş atmayı sürdürdü.6 YARALI
Öte yandan olaylar sırasında biri polis, biri gazeteci 6 kişi yaralandı.

Yaralılar ambulanslarla çeşitli hastanelere kaldırıldı. Yaralıların hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi.

Bu arada, BDP Gaziantep İl Teşkilatı tarafından organize edilen yürüyüşte ise, bir grup partili pankart ve sloganlar eşliğinde Güzelvadi Mahallesi parkına kadar yürüdü. Burada 5 dakikalık oturma eylemi yapan grup, sürece ilişkin isteklerini içeren basın açıklamasının ardından dağıldı.

Mersin'de de BDP İl Teşkilatı tarafından 'Hükümet Adım At' yürüyüşü düzenlendi. Parti binası önünde toplanan grup, slogan atarak Atatürk Caddesi'nden Büyükşehir Belediyesi önüne kadar yürüdü. Grup okunan talep metninin ardından olaysız olarak dağıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...