Diyet gurusu Fransa'yı ayağa kaldırdı

Ünlülerin diyetisyeni olarak bilinen Fransız diet gurusu Pierre Dukan, çocuklar için önerdiği beslenme programıyla büyük tepki topladı.

28.03.2012 - 10:31

Diyet gurusu Fransa'yı ayağa kaldırdı

Zayıf öğrencilerin, kilolu öğrencilere kıyasla sınavlarda daha yüksek puan alması gerektiğini savunan Dukan, ahlak değerlerini ihlal etmekle suçlandı.

Dukan, Ocak ayında öğrencilelerin “ideal kilo” adında ek bir sınava tabi tutulmasını, böylece ideal kilolalarını öğrenmeleri gerektiğini söyledi. Fransız diyetisyen ayrıca, öğrencilerin bu sınavda alacağı notun lise diploması notuna dahil olması gerektiğini savundu.

Fransız uzmanlar ise Dukan’ın açıklamalarına tepki göstererek, diyetisyenin ifadelerinin aşırı kilo ve iştahsızlık sorunu yaşayan çocukları olumsuz etkileyebileceğini ifade etti.

Uzmanlar ayrıca, Dukan’ın, “kamuda olumsuz etkilere neden olabilecek görüşlerine dikkat etmesini gerektiren” tıp ahlakı kuralını ihlal ettiğini belirtti. Dukan, kendisine milyonlarca dolarlık gelir sağlayan diyetini çocuklara uygun gördüğü için de eleştirildi. 

Dukan'ın diyetini kullananlardan biri de 'J.Lo' Dukan'ın diyetini kullananlardan biri de 'J.Lo'

AŞIRI KİLOLARA SAVAŞ AÇTI
Dukan, Fransız basınında aldığı ağır eleştiriler üzerine kendisini savunarak, “Gençleri beslenme konusunda bilinçlendirmek yanlış bir şey değil... Benim sözlerim zaten ideal kiloya sahip olanlar için geçerli değil. Aşırı kiloları olanları da motive etmeye çalışıyorum” dedi.

Dukan’ın tartışmaya neden olan sözleri, Fransız nüfusunun neredeyse yarısının aşırı kilo sorunu yaşadığını gösteren bir araştırmanın yayımlanmasını takip etti.  Geçtiğimiz yıl yapılan araştırmada, Fransızların halen Avrupa’nın ‘en ince’ ikinci ülkesi olduğunu belirtilmiş ancak, halkın giderek fast food ile paket içinde hazır sunulan ve ısıtılarak yenilen “TV akşam yemeğine” bağımlı hale geldiklerini göstermişti.

Araştırma, Fransızların en çok 1990’lı yıllarda kilo aldığını ve 1992-2003 yılları arasında Frasızların kilosunun yüzde 10 arttığını ortaya koydu.

ÜNLÜLER DUKAN’DAN MEMNUN
Dukan’ın diyetini kullanan ünlüler arasında Jennifer Lopez ve İngiltere’nin Cambridge Düşesi’nin annesi Carol Middleton’da var. Middleton, Ekim 2010’da, “Dukan’ın diyetini dört gündür uyguluyorum ve yaklaşık iki kilo verdim” demişti.

Haftada üç kiloya kadar kilo kaybı vaat eden Dukan diyeti, ilk haftasında protein ağırlıklı ve sıfır yağ içeren süt ürünlerinin tüketilmesini öngörüyor. Diyeti kullananların yüzde 40’ı, diyetin ardından bir daha hiç kilo almadıklarını öne sürüyor.  İngiltere Diyet Derneği, Dukan’ın diyetinin sağlığa zararlı olduğunu ve kesinlikle uygulanmaması gerektiğini savundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...