Deoksiribonükleik asit veya kısaca DNA, tüm organizmaların canlılık işlevleri ve biyolojik gelişmeleri için gerekli olan genetik bilgiyi taşıyan kalıtsal bir molekül. DNA'nın genetik materyal olarak kabul edilmesinin ardından 1953 yılında James Watson, Francis Crick ve Frederick Wilkins adlı bilimadamları, DNA çift sarmal yapısını aydınlatarak 1962 yılında Nobel Fizyoloji ve Tıp Ödülü ödülüne layık görüldüler.

İnsan genomundaki DNA baz dizilimini ortaya çıkarmak başka bir deyişle hayatın sırrını çözmek için başlatılan İnsan Genom Projesinin ilk sonuçları, “tüm çağların en özel günü” ifadesi ile 26 Haziran 2000 tarihinde ABD Başkanı Bill Clinton, İngiltere Başbakanı Tony Blair ve özel şirketleri temsilen Celera Genomics yetkilileri tarafından dünyaya ilan edildi ve proje DNA yapısının keşfedilişinin 50. Yıldönümü olan 25 Nisan 2003 tarihinde tamamlandı.

Bu tarih, başta Amerika olmak üzere pek çok ülkede DNA Günü olarak kutlanıyor.

DNA Günü bu yıldan itibaren ülkemizde de kutlanılamaya başlanacak. Etkinliklerin temel amacıysa topluma bilimi sevdirebilmek ve küçük yaştan itibaren cocuklara DNA ve genetiğin ne olduğunu, bilginin ne şekilde kullanılabileceğini oyunlar ve uygulamalarla ögretmek olacak.

Etkinlik, Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Moleküler Biyoloji Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Hatice Mergen ve Dr. Ceren Acar danışmanlığında Biyoloji Bölümü öğretim üyeleri, asistanları ve öğrencilerinin geniş katılımlıyla gerçekleşleşecek. Gün boyunca çocuklar, genetik ve DNA yapısı hakkında bilgiler edinebilecekleri eğlenceli bilimsel aktivite ve uygulamalara katılacaklar. Etkinlikte bu yıl hedef kitle olarak 7-11 yaş arasındaki çocuklar belirlenmesine karşın önümüzdeki yıllarda her yaştan daha cok kişiye ulaşılması planlanıyor.

Etkinlik kapsamında, 7-11 yaş arası tüm çocuklara açık olan “Çocuk Gözüyle DNA” başlıklı bir resim yarışması da düzenlendi. Yarışmada çocuklardan, DNA molekülü ve genetik hakkında bilgi toplamaları ve hayallerindeki DNA molekülünü resme aktarmaları isteniyor.