Gelinlik Rehberi adlı internet sitesinde "Doğa dostu düğün" yapmanın yolları şöyle anlatılıyor:

“Ekolojik” ve “düğün” kelimelerini aynı cümle içinde kullanmak size ters mi geliyor?

Ortalama 20.000 TL’nin üstünde tutan düğün masraflarını hesaba katınca böyle düşünmek çok normal. Ancak yine de ekolojik düğünlerin ya da diğer adıyla doğa dostu düğünlerin sayısında her geçen gün biraz daha artış gözlemleniyor.

Ekolojik düğünlerin de diğer tüm konseptlerde olduğu gibi, kendine has bazı özellikleri var.

Bunun için konukların da düğünün konsepti ve ekolojik bir düğünün amaçları hakkında bilgilendirilmesi gerek. Bu özellikleri dış mekan süslemenize, canlı bitkilere ve çok da resmi olmayan gelinliğinize yansıtarak konuklarınızın unutamayacağı derecede romantik bir düğün yapmanız mümkün.

Görünüş olarak bakarsak; ekolojik gelin genç kız havasındadır. Diğer gelinlerin tercih edebileceği gibi ağır makyajlar yapıp gelin dergilerinden fırlamış gibi durmak yerine yüzünün doğal güzelliğiyle ön plana çıkar. İşte "doğa dostu" düğününüz için öneriler...

Doğayı koruyan, doğaya en az seviyede zarar veren bir düğünün ardından baktığınızda geriye iyi geçirilmiş bir vakit kaldığını göreceksiniz. Hatta kim bilir, belki düğününüzden esinlenen 1-2 konuğunuz da kendi düğünlerinden çevreci bir konsept kullanmaya karar verirler ve siz bu hareketin çevrenizdeki öncüsü olursunuz.