Doğa Derneği'nin işlettiği Beypazarı Doğa Evi, yeni sezonda bilgi merkezi, kahve, doğa dükkânı ve pansiyon olarak hizmet vermeye başladı.


Doğa Derneği ve Beypazarı Belediyesi ortaklığı sonucunda, ilçe merkezindeki tarihi bir konak, bölge doğasını tanıtmak için "Beypazarı Doğa Evi" adı altında yeniden düzenlenmişti. Türkiye'de bir ilk olan "Doğa Evi"ne gelen ziyaretçiler, bölgenin hayvan ve bitki türleri ile doğal alanlarını nerede ve nasıl görebilecekleri hakkında bilgi ve rehberlik hizmeti alıyorlar. Bu hizmetlere ilaveten dört odasını misafirlerine açan Doğa Evi, pansiyon olarak da doğaseverleri buluşturmaya başladı.


Doğa Evi'nin alt katı bilgi merkezi, doğa dükkânı ve kahvehane. Pansiyon ise, üst katta dört odadan oluşuyor. 85 yıllık konak, misafirlerini geçmişe götürerek bir süreliğine de olsa konak hayatı yaşamalarını sağlıyor. Eski Beypazarı konaklarının yapısı bozulmadan dekore edilen odalarda odun sobası yakılıyor, dolap içi banyo kullanılıyor. Doğa Evi'nde konaklamadan elde edilen gelir bölge doğasının tanıtılması ve korunması için kullanılıyor.


Beypazarı çevresinde akbaba, kara leylek, kızıl şahin gibi kuşların yanı sıra, geyik ve ayı başta olmak üzere yaban hayvanları görülebilir. Bunların yanında dünyada yalnızca bu bölgedeki bozkırlarda yaşayan birçok "endemik" bitki türü bulunuyor. Karayolu kenarındaki yalnızca birkaç metrekarelik alanda yaşayan Beypazarı geveni bu türlerin en nadir olanı. Beypazarı geveni gibi birçok çiçek türü yaşam alanlarının korunmasını bekliyor.