Doğa şova geçtiğinde...

Yeşil Belgesel Kuşağı'nda “Doğanın Büyük Gösterisi” (Nature’s Great Events) başlıyor. İlk bölüm Pazartesi saat 20.30’da, NTV'de.

NTV Haber 19.06.2009 - 18:07

Doğa şova geçtiğinde...

Yeşil Ekran’ın “Yeşil Belgesel Kuşağı”nda “Doğanın Büyük Gösterisi” (Nature’s Great Events) başlıyor. İlk bölümü Pazartesi saat 20.30’da yayınlanacak BBC belgeseli altı bölümden oluşuyor.

"Nature’s Great Events" (Doğanın Büyük Gösterisi) ekibi, dünyanın en dramatik ve destansı vahşi yaşam görüntülerini ve bu görüntüler içindeki hayvanların kendilerine özgü hikayelerini kaydetmeyi başardı.

Her bölümü dünyanın el değmemiş ikonik yerlerinden birinde geçen belgesel, birbirinden heyecanlı hikayeler anlatırken, olağanüstü görselliğiyle izleyenleri hayran bırakacak.

“Nature’s Great Events”, Afrika’da bulunan Okavango Deltası’ndaki selden, Kuzey Kutbu’nda yaz aylarında yaşanan büyük buzul erimelerine, Büyük Okyanus’un kuzeyindeki planktonların yıllık büyük toplanmalarına kadar uzanan bir olaylar zinciri sunuyor.

Köpekbalıkları, kuraklık ve aslan saldırılarına karşı hayatta kalma mücadeleri veren bebek filler, yunuslar, boz ayılar ve incelen buz tabakaları nedeniyle ciddi tehdit altındaki kutup ayıları da belgeselin içeriğine zenginlik katıyor.

Tamamı yüksek çözünürlükte kaydedilen “Nature’s Great Events”, normal televizyon programlarından beş kat daha kaliteli olması nedeniyle, keskin görüntü, muhteşem detaylar ve olağanüstü renkler sunarak izleyenlere sinemaya özgü bir televizyon deneyimi yaşamalarını sağlayacak.

Kimi belgesel izleyicilerinin hayranı olduğu yavaş çekim ve sualtı çekimleri de belgesel ekibinin ayrıntıları en iyi yakalayabilmek için kullandığı teknikler arasında.

NE DEDİLER?
“Bence televizyondaki en iyi şey.” Richard Rogers, Observer

“Geçtiğimiz haftanın Nature’s Great Events yayınından sonra benzer tüm doğa belgeselleri size biraz sönük görünebilir.” Gareth McLean, Guardian

“David Attenborough’nun dış sesli anlatımı ve olağanüstü fotoğrafların muhteşem kombinasyonundan oluşan yeni altı bölümlük belgesel, doğanın en büyük olaylarının derlemesi niteliğinde. Kutup tilkileri son derece şirin yavrularıyla ilgilenirken görülüyor. Balinalar buzullardaki çatlaklar arasında yüzüyor. Bu muhteşem materyal Guillemotların ilk uçuşlarında çekilmiş. Ve sonra zavallı, yaşlı kutup ayılarına dönüyoruz. İnce buz tabakası üzerinden kayıyorlar ve yemeksiz geçen koca bir yaz boyunca hayatta kalmaya çalışıyorlar. Bu ayıların üçte ikisi 2050’ye kadar yok olabilir ve belgesel çok güzel bir şekilde bunun neden büyük bir facia olacağını anlatıyor.” David Chater, The Times

“Kalbinizi eritmeye yeter...” Thomas Sutcliffe, Independent

“Gerçekten muhteşem.” Sophie Heath, Daily Mail

“Olağanüstü... Bu belgesel sayesinde somon balıklarına saygı duymaya başladım.” Anila Baig, Sun

“...Kel kartallar ve somon avlayan boz ayıların muhteşem görüntüleri.” Sunday Times

“Nature’s Great Events, BBC’nin diğer herkesten hala daha iyi yaptığı muhteşem bir doğa tarihi belgeseli.” Chris Bryans, Observer

“Mendillerinizi hazırlayın: Çok acıklı bir hikaye izleyeceksiniz.” Martin Skegg, Guardian

“İzleyiciyi hayran bırakacak bir bakış sunuyor.” Anila Baig, Sun“Suyun altında olanlar, sümsüklerin denizin 30 metre altına dalmalarındaki nefes kesici görüntüler kader etkileyici.” Maeve Quigley, Daily Mirror

DOĞANIN BÜYÜK GÖSTERİSİ
Pazartesi 20:30
1. Bölüm


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...