Doğa koruma örgütü WWF tarafından yaptırılan araştırmanın sonuçlarının yer aldığı rapor silahlı grupların sınırları aşarak işlediği doğa suçlarındaki artışa odaklanıyor.
İlgili Haberler

Raporda bu şekilde elde edilen paralarla iç savaşların finanse edildiği de yazıyor.

Raporun yayımlanışı Malezya yetkililerinin, tarihin en büyük fildişi kaçakçılığını ortaya çıkarışıyla aynı sıraya rastladı. Malezya yetkilileri tam 20 ton kaçak fildişine el koydular.

WWF'nin genel başkanı Jim Leape'e göre, rapor doğal yaşama karşı işlenen suçlarda son on yılda büyük bir artış olduğunu ve artık çok daha büyük bir tehdide dönüştüğünü ortaya koyuyor.
Fildişi silah oluyor

Leape düzenlediği basın toplantısında, "Bu olgunun etkileri doğal yaşamın çok ötesinde" diye konuştu ve "Bu kriz hükümetlerin istikrarını tehdit eder hale geldi. Ciddi bir ulusal güvenlik tehdidine dönüştü" dedi.

Soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya türlerin ticaretini düzenleyen Cites adlı örgütün genel sekreteri John Scanlon, Afrika'daki silahlı isyancı grupların, fil, kaplan ve gergedan talebini paraya çevirerek silah temin ettiklerini ve savaşlarını sürdürdüklerini söylüyor.

Scanlon, "Bu yılın başlarında Çad ve Sudan'dan isyancı grupların, fildişlerini satıp silah alabilmek amacıyla Kamerun'un kuzeyine geçerek 450 fil öldürdüklerine tanık olduk" dedi ve benzer olayların Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde de yaşandığını anlattı.

WWF raporu yasadışı hayvan ve bitki ticaretinin dünyada, uyuşturucu madde, sahte ürün ve para ve insan kaçakçılığından sonra dördüncü en büyük kaçakçılık faaliyeti olduğu sonucuna varıyor.