Doğa yürüyüşünde kayalıklardan düştüler

Muğla'nın Fethiye ilçesinde doğa yürüyüşünde kayalıklardan düşerek yaralanan 2 genç, Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) tarafından kurtarıldı.

Haberler - Anadolu Ajansı 26.04.2015 - 11:33

Doğa yürüyüşünde kayalıklardan düştüler

Sosyal medya aracılığıyla haberleşerek, bir araya gelen grup, Nif Arpacık Mahallesi'ndeki Çerdin mevkisine kamp kurdu.

Kampa katılan 9 kişi dün öğlenden sonra orman içinde doğa yürüyüşüne çıktı. Ormandaki şelaleyi görmek için sarp kayalıkları inen gençlerden Eskişehir Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi 22 yaşındaki Zeynel Abidin Durmuşcan ile 30 yaşındaki Alman uyruklu Jan Madaczıuskı kayalıklardan sert zemine düşerek yaralandı.

Durmuşcan düşme sonucu başından ve sağ ayağından, Madaczıuskı ise bacağından yaralandı. Arkadaşlarının durumu bildirmesi üzerine olay yerine jandarma ve sağlık ekipleri sevk edildi.

Havanın kararması ve arazi şartlarının elverişsiz olması nedeniyle UMKE'den yardım istendi. Yol tarifi için gruptan bir genç, jandarma ve UMKE'yi olay yerine götürdü.

Ayağındaki kırık nedeniyle yürüyemeyecek durumda olan Durmuşcan, ilk müdahalesinin ardından sedyeye konuldu. Yürüyecek durumda olan Madaczıuskı'nın bacağına ekipler tarafından pansuman yapıldı.

YARALI SEDYEYLE 3 KM TAŞINDI

Sarp kayalıkların bulunduğu noktalara halatlar yardımıyla istasyon kuran UMKE, sedyeyi 3 kilometre boyunca taşıyarak yaklaşık 5 saatte ambulansa ulaştırdı. Fethiye Devlet Hastanesinde tedavi altına alınan yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

UMKE sorumlusu Eyüp Önver, gazetecilere yaptığı açıklamada, ormanlık alanda yürüyüş yaparken düşme sonucu yaralanan 2 kişiyi kurtararak hastaneye getirdiklerini anlattı.

Gece yapılan operasyonun arazi şartları nedeniyle zorlu geçtiğini belirten Önver, sedyeye aldıkları yaralıyı arazideki kayalıklardan halatlar yardımıyla çıkarabildiklerini kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...