Doğan: Çoğunluk olan bizleriz, kardeşliğimiz

Dün akşam Kürtçe şarkı söylediği için protesto edilen Aynur Doğan, "Aslında çoğunluk olan bizleriz, kardeşliğimizdir ve sanat da bu kardeşliği pekiştirmeye devam edecektir'' dedi.

Haberler 16.07.2011 - 18:50

İstanbul Caz Festivali kapsamında, Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu'nda dün konser veren ve Kürtçe şarkı söylediği gerekçesiyle protesto edilen şarkıcı Aynur Doğan, ''Konserde bana minder atan anlayış, benim gözümde bu ülkenin birliğine, kardeşliğine, barışına ve demokratik olabilme çabalarına vurulmaya çalışılan acı bir darbedir'' dedi.


Doğan, yaptığı yazılı açıklamada, böyle bir konseri dinlemeye gelen, belirli bir sosyo-kültürel seviyenin üzerinde olduğu düşünülen insanların arasında bile tepkiyle karşılaşmanın düşündürücü olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''Dün geceki konserde bana minder atan anlayış, benim gözümde bu ülkenin birliğine, kardeşliğine, barışına ve demokratik olabilme çabalarına vurulmaya çalışılan acı bir darbedir. İspanyolca, İbranice ve benzeri dillerde şarkılar söylendiğinde kurulan empatinin, yanı başındaki dile, kardeş Kürtçe dilindeki aşk şarkılarıyla kurulamaması, bunun nefrete dönüşmesi, gerçekten üzücü. Bunun ile beraber bu nefreti ve düşmanlığı, sanatın birleştirici gücü ile yenebileceğimize olan inancım, dün gecenin sonunda çoğunluğun bana verdiği destek ile yeniden yeşerdi. Aslında çoğunluk olan bizleriz, kardeşliğimizdir ve sanat da bu kardeşliği pekiştirmeye devam edecektir.''

Sayfa Yükleniyor...