Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, ''Odatv'' davasının tutuklu sanığı gazeteci Doğan Yurdakul'un tahliyesine karar verdi.

Yurdakul akşam saatlerinde tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi'nden çıktı.

Yurdakul, cezaevi çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, içeride kaldığı günlerin oldukça zor geçtiğini belirterek, ''Tahliye haberini Nedim Şener'den aldım. Tahliyeyi zaten bekliyorduk. Bir yıl çok zor geçti. Sağlık sorunlarım içerde beni çok etkiledi. Silivri Devlet Hastanesi doktor ve çalışanlarına teşekkür ederim. Bu dava bitince ancak gerçek beraat olacak. Şu anda bu yarım bir beraat sayılır. Diğer arkadaşlarım da çıkmadan bunun sonuçlanmasını bekleyemeyiz'' şeklinde konuştu.

Doğan Yurdakul'un avukatlarının, sağlık sorunlarını gerekçe göstererek tahliyesine karar verilmesi yönündeki taleplerini inceleyen özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, oy birliğiyle Yurdakul'un tahliyesini kararlaştırmıştı.

7 mart 2011 tarihinde Odatv kapsamında yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan Yurdakul, 1 yıldır tutuklı bulunduğu Silivri Cezaevi'nden saatlerinde serbest bırakıldı. 

SİLAHLI ÖRGÜTE ÜYE OLMAK
Davayla ilgili iddianamede Yurdakul'un, ''silahlı örgüte üye olmak'', ''kaos ortamı oluşturmak amacıyla halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek'', ''adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs etmek'' suçlarından 9 yıldan 21,5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.

'TUTUKLU MİLLETVEKİLLERİNE, GAZETECİLERE ÖZGÜRLÜK DİLİYORUM'
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, ''Odatv'' davasının tutuklu sanığı gazeteci Doğan Yurdakul'u tahliyesini sosyal paylaşım sitesi twitter'daki hesabı aracılığıyla değerlendirdi.

Kılıçdaroğlu, ''Sağlık gerekçesi ile de olsa Doğan Yurdakul'un tahliyesinden büyük mutluluk duydum. Aynı duyarlılık diğer mahkumlar için de gösterilmeli. Haksız bir biçimde AKP'nin Özel Yetkili Mahkemelerince yıllardır tutuklu bulunan milletvekillerine, gazetecilere özgürlük diliyorum'' mesajını paylaştı.