Doğançay artık Londra’nın koleksiyonunda

Soyut resim alanında Türkiye’nin önde gelen ressamlarından Burhan Doğançay’ın iki eseri Lodra’daki Victoria & Albert Müzesi’nde daimi kolaksiyona alındı.

Haberler - Anadolu Ajansı 26.07.2010 - 16:52

Doğançay artık Londra’nın koleksiyonunda

Doğançay Müzesi’nin yaptığı açıklamaya göre, Burhan Doğançay’ın “Fısıldayan Duvar 3” ve “Rüyalar Köprüsü” isimli eserleri, 68 müzeden sonra, Victoria & Albert Müzesi'nde sanatseverlerle buluşuyor.

Ünlü ressamın  kurdele serisi içinde yer alan Fısıldayan Duvar 3, Lonra’nın South Kensington bölgesindeki müzede sergileniyor. Fransız halı firması Raymond Picaud tarafından Aubusson'da, 1984 yılında özel davet ile 3 kopya olarak dokunan tablonun kopya sayısı daha sonra 6 kopya ile sınırlandı. Tablonun bir diğer kopyası da İstanbul Beyoğlu'ndaki Doğançay Müzesi'nde sergilenecek.

Doğançay’ın aynı müzede sergilenen diğer eseri Rüyalar Köprüsü (Bridge of Dreams no: 10) isimli 44 cm x 36 cm ölçülerindeki platinyum baskı fotoğrafı, 1968 yılında onarımdan geçen Brooklyn Köprüsü’nün onarımı sırasında çekilmiş.

Bu ay içinde Doğançay'ın eserlerini müze koleksiyonuna alan Victoria & Albert Müzesi ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor.

Sayfa Yükleniyor...