Doğançayır Belediye Başkanı Kemal Ulukoca, dünyaca ünlü yazar ve şair Nazım Hikmet için 2000 yılında Seyitgazi ilçesine bağlı Doğançayır beldesinde temsili mezar hazırladıklarını belirterek, söz konusu mezarı şairin bir şiirindeki vasiyetine uygun olarak şehitlik yanına yaptırdıklarını vurguladı.

Temsili mezarın başına yine şiirde belirtilen vasiyete uygun olarak 8 yıl önce çınar ağacı diktiklerini ifade eden Ulukoca, şöyle konuştu:

''Çınar ağacı yaklaşık 6-7 metre oldu. Temsili mezar başında her yıl Nazım Hikmet ve Kuvayı Milliye Şehitlerini Anma, Kültür ve Sanat Etkinlikleri düzenliyoruz. Türkiye çapında katılım oluyor. Ülke genelindeki birçok aydın, yazar ve şairin katılımıyla ünlü şairi temsili mezarı başında anıyoruz. Bu etkinliğe olan ilgi her yıl giderek artıyor. Dünya şairi Nazım Hikmet, bir dönem vatanında kabul görmemiş. Nazım Hikmet'e ve fikirlerine sahip çıktık. Bundan da onur duyuyoruz."

Ulukoca, Doğançayırlıların Nazım Hikmet'i çok sevdiğini, şairin Rusya'daki mezarının beldeye getirilmesi için imza topladıklarını söyledi.

Nazım Hikmet'in mezarının Doğançayır'a getirilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı'na iki kez başvurduklarını anlatan Ulukoca, şunları söyledi:

''Bugüne kadar başvurulardan olumlu cevap alamadık. Nazım Hikmet'in Türk vatandaşlığından çıkarılmasıyla ilgili Bakanlar Kurulu Kararı'nın kaldırılması için yeni bir kararın imzaya açılması bizi umutlandırdı. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın Nazım'ın mezarının getirilmesi konusuna sıcak baktığını biliyoruz. Mezarın beldemize getirilmesi için tekrar girişimde bulunacağız. Nazım Hikmet'in temsili mezarının gerçeğe dönüşmesini çok arzuluyoruz.''