Doğu sınırına yeni güvenlik önlemi (Süleyman Soylu açıkladı)

Gazetecilere göçmen politikasıyla ilgili bilgiler veren İçişleri Bakanı Soylu, Türkiye'nin yönetilemez bir kriz içinde olmadığını söyledi. Sığınmacı politikasının değişmediğinin altını çizen Soylu, kaçak göçle ilgili doğu sınırında alınacak yeni önlemlerden de bahsetti.

NTV Haber 02.08.2019 - 16:01

Doğu sınırına yeni güvenlik önlemi (Süleyman Soylu açıkladı)

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, göçmen politikasına yönelik eleştirilere kapsamlı bir basın toplantısıyla yanıt verdi.

Habercilerle bir araya gelen Soylu, "Bir göç sağanağı ile karşı karşıyayız ama yönetemediğimiz bir krizin içinde değiliz" dedi.

Sürecin bir politika dahilinde yönetildiğini söyleyen Bakan, göçmen politikasının değiştiğine yönelik eleştirilere "Biz bu meseleye ensar ve muhacir anlayışıyla yaklaştık. Halen de bu bakışımızı sürdürüyoruz. Bundan sarfınazar etmemiz söz konusu değildir" sözleriyle yanıt verdi.

Göçmenlerle ilgili önemli rakamları da paylaşan Bakan, 1 milyon 47 bini çocuk olmak üzere geçici koruma statüsüne sahip Suriyeli sayısının 3 milyon 639 bin 284 olduğunu açıkladı.

VATANDAŞLIK ALAN SURİYELİ SAYISI

92 bin 280 Suriyelinin, Türk vatandaşlığı aldığını belirten Soylu, İstanbul'da kayıtlı Suriyeli sayısının 547 bin olduğunu kaydetti. Soylu, "Türkiye genelinde çoğunluğu Afgan olmak üzere her gün 2 bin kaçak göçmen yakalanıyor. Bu yılın ilk 7 ayında sadece istanbul'da yakalanan kaçak göçmen sayısı 35 bin" dedi. 

"BİZ ŞİRKET DEĞİLİZ"

Yıl sonunda yakalanan düzensiz göçmen sayısının 300 bini aşmasını beklediklerini belirten İçişleri Bakanı, "Biz o insanları ölüme gönderemeyiz. Biz şirket değiliz, kusura bakmasınlar. Böyle bir tercih kullanmadik kullanmayacağız" diye konuştu. 

"36 SURİYELİ GERİ DÖNMEDİ"

Soylu, Ramazan Bayramı'nda Suriye'ye geçenlerden 36 binin geri dönmediği bilgisini de verdi.

"Türkiye Avrupa'ya geçişlere izin versin" söylemlerine de yanıt veren Süleyman Soylu, şöyle devam etti: Eğer bunu kontrol edemezsen Türkiye hiçbirimizin yöneteyeceği bir göç transit merkezi haline gelir. İstersek bir günde 30-35 bin geçebilir İzmir'den. İzmiri bırakalım, bakın bakalım ne oluyor.

SINIRA ELEKTRO OPTİK RADAR

Türkiye sınıra inşa edilen yüksek duvarların yanı sıra kaçak göçe yönelik yeni bir önlem daha alacak.  Süleyman Soylu'nun açıklamasına göre, İçişleri Bakanlığı ile Milli Savunma Bakanlığı'nın ortak yürüttüğü proje kapsamında sınıra adeta "elektronik duvar" örülecek.

Avrupa Birliği'nin de katkı yaptığı 350 milyon euroluk proje ile kaçak Afgan göçmenlerin geçiş noktası olan İran sınırına "elektronik optik" sistemlerin yer aldığı kuleler inşa edilecek. Kulelerde gözetleme radarı ve termal kameralar da olacak.

Soylu, bu sistemin teröristlerin geçiş noktasında da yer alacağını belirterek "Denizlerde de radar sistemi aktif bir şekilde kullanılacak. En küçük bir boşluk bırakılmadan radar ağı Türkiye'nin dört bir yanında denizler dahil olmak üzere genişletilecek" şeklinde konuştu.

"EN KORKUTUCU RÜYA SURİYELİLERE YÖNELİK LİNÇ" 

Bakan Soylu, "Bizim için en korkutucu rüya Suriyelilere dönük sokak eylemleri ve linç girişimleri" dedi.

Göçmen krizi konusunda isim vermeden bazı ülkeleri suçlayan Soylu, "Dışarıda karıştırma heveslisi olanlar da var. Körfez ülkelerinin bir kaçına bakın, Türkiye politikalarına bakın. Bu konuda istihbaratımızın değerlendirmeleri aldığımız tedbirler var" ifadelerini kullandı.

8 BİN FETÖ'CÜ AVRUPA'YA KAÇTI

Soylu 15 Temmuz'dan bu yana Edirne'deki kaçakçılık rotasını kullan 8 bin FETÖ'cünün Avrupa'ya kaçtığını da açıkladı.

Sayfa Yükleniyor...